Seo Terimleri ve Anlamları

seo-konusunda-terimsel-bilgiler

  Blog yazarları veya web site sahipleri herkes seo yaparak trafik elde etmek zorundadır. Seo kriterlerine uyum sağlandıkça başarı da artacaktır. Seo dünyası devamlı gelişen ve yeni terimler türeten kriterler topluluğudur. Seo yapmadan önce bilinmesi gereken önemli şeylerden birisi de anlamlarıdır. Çünkü bilmediğiniz bir şeyi uygulayamazsınız.  Seo terimlerini anlamları ile beraber aşağıda listeliyorum. Bilmediklerinizi öğrenebilir eksik kalanları bildirebilirsiniz.

Seo Terimleri ve Anlamları

Adwords: Google servisidir ve reklam yaparak trafik kazanmak amaçlanmaktadır. Tıklama başına ve gösterim başına maliyet politikası ile çalışır. Web sayfanızın reklamını ilgili olduğu anahtar kelimeye göre yaparak ziyaretçi çekebilirsiniz.

Affiliate: Bir sitenin ürünü veya hizmetini başka bir sitede pazarlamaya denir. Affiliate siteler yapılan satış üzerinden komisyon alırlar. Sayfalarınıza eklediğiniz reklam firmalarının kodları buna örnek olabilir.

Algoritma: Arama motorlarının uygulamaya koyduğu ve belli bir matematiği olan kalite belirleme sistemidir. Algoritmalar sayesinde ortaya çıkan seo ile sıralama kriterleri getirilmiş oldu. Tamamlanmış bir kavram olmadığından yaşanan teknolojik gelişmeler ve seo yöntemleri ile kapsamı genişleyerek yenilenmektedir.

Anahtar Kelime: Seo terimlerinden bir tanesi olan anahtar kelime ile amaç üst sıralarda hedeflenen kelimelerdir. Anahtar kelimesi olan sayfalar ile anahtar kelimelere uygun yazılar yazılması seo önceliklerinden biri haline geldi.

Alt Etiketi: Seo açısından unutulmaması gereken kriterdir. Yazılara eklenen görsellerin hangi konudan bahsettiğini gösteren ve botlara yardımcı olan gerekli bir yöntemdir. Görsellerinizin arama sonuçlarında yer alması için alt etiketlere bilgi girilmelidir.

Alexa: Aldıkları trafiğe ve güncelliklerine göre sıralama yapan bir servistir. Arama motorları için bağlayıcı olmasa da kullanıcılar için önemli bir istatistiktir.

Anchor Text: Kısaca anlamıyla tıklanan metine verilen isimdir.

Backlink: Başka web sitelerden alınan linklerdir. Diğer sitelerin sizden bahsetmesi ve referans göstermesidir. Kaliteli her siteden alınan backlink seo açısından güç vericidir.

Black Hat Seo: Google kriterlerine ters düşen seo çalışmalarıdır. Yapılan hatalar nedeniyle daha çok zarar verirler. Fazladan anahtar kelime paylaşma, kopya içeriklere başvurma ve kalitesiz sitelerden alınan backlinkler gibi yöntemlerdir.

Blog: Web sitelerin düzenli içerik ekledikleri blog sayfalarının olması seo için önemlidir. Sitelerin bir bölümünde blog yazılacağı gibi başlı başına blog sahibi de olunabilir. Blog bilgileri paylaşıldığı web tabanlı sistemlerdir.

Bot: Örümcek ve robot gibi adları da olan arama motorlarının web sitelerden bilgi çekmek için kullandıkları yöntemlerdir. Yenilikleri tarayıp güncellemek için arama motorları botları gönderirler.

Bounce Rate: Ziyaretçilerin herhangi bir arama sonucunda sayfaya gelmesi ve buradaki yaşadıklarının sonucu olarak kaldığı süreyi simgeler. Hemen çıkma oranını tespit etmek için geçirilen süre ve gezilen sayfalar hesaplanır. Hemen çıkma oranı düştükçe seo için faydalı olur.

Cloaking: Yapılmaması gereken seo çalışmalarından biridir. Kullanıcılara başka bilgiler verirken arama motorlarına başka bilgiler verme işlemidir. Üst sıraları hedeflerken başka cezalar almaya neden olabilir.

Content: Seo açısından en önemli yerlerden biri olan içeriklerdir. Content ne kadar kaliteli ve özgün olursa web sayfanız o kadar başarılı olur.

Cookies: İnternet sayfaları tarafından bilgisayarlara bırakılan çerezlere verilen isimdir.

External Referrer: Bir siteden başka bir siteye verilen bağlantıya verilen isimdir.

Follow Link: Web siteler üzerinde iki çeşit linkleme yapılabilir. No follow link, botlar tarafından taranmaması gereken bağlantılardır. Do follow linkler ise tam tersi takip edilebilir ve değerli görülen bağlantılardır. Backlinklerin do follow olması seo için faydalıdır.

Google Rich Snippet: Arama sonuçlarında kullanım kolaylığı sağlayan bölümdür. Siteye girmeden aradığınız ürünün fiyatını görebilmeniz buna örnek olabilir.

Heading: H1'den başlayan ve H6'ya kadar devam eden başlık etiketleridir. En düşük değerli etiket H6 en değerli etiket H1'dir. Web sayfalarında H1 ve H2 mutlaka olmalıdır.

Hit: Eskiden tekil ve çoğul olmak üzere hit kavramı kullanılırdı. Artık sayfa görüntüleme olarak yer alan ve sunucudan gelen her şey olarak bilinir.

HTML: Hyper Text Markup Language'nin kısaltmasıdır. Web siteler için ana kodlamadır. İçerisine css kodları ve javascript kodları gibi programlama dilleri uygulanabilir.,

HTTP: Hyper Text Transfer Protocol kısaltmasıdır. Her web sayfasının başında bulunur. HTTPS versiyonu seo açısından önemlidir ve güvenli iletişim sunar. Sıralama da avantaj sağlayan bir yöntem haline gelmiştir.

İndex: Arama motorları botları tarafından taranarak ve sıralamada yer alan web sayfalarıdır.

Meta Tags: arama motorlarına bilgi veren html etiketleridir. Seo için kullanılması gereken meta etiketler vardır. Botlara bilgilere çabuk ulaşması için yardımcı olursunuz. Blogger meta etiketleri yazımı okuyabilirsiniz.

RSS: Bu sistem sayesinde yeni eklenen içerikler kolayca takip edilir.

Sandbox: Yeni sitelere uygulanan google filtreleme işlemidir. Uygunsuz seo çalışmaları yapan siteler bu fitrelemeye takılır ve arama sonuçlarında yer alamazlar.

SEM: Search Engine Marketing seo terimi bir web sitenin arama sonuçlarından maksimum faydayı sağlamasını amaçlar. Arama motoru optimizasyonlarını en iyi şekilde kullanabilmeyi ifade eder.

SEO: Search Engine Optimization web sitenin arama sonuçlarında üst sıraları yakalaması için uygulaması gereken kriterlerdir. Geniş bir kavram olduğu için sayfa hızı, tema, içerik kalitesi gibi tüm işlemleri kapsar.

Sitemap: Web sitenin içinde yer alan linklerin arama motorları tarafından kolayca bulunması için tasarlanmış dosyalamadır.

Title Tag: Arama sonuçlarında çıkan ve başlığını belirleyen elemandır. Sayfa indekslenirken bu başlık kullanılır. Seo açısından değerlidir ve en fazla 55 karakter olması tavsiye edilir.

White Hat Seo: Arama sonuçlarına olumsuz etki etmeyen ve kriterleri uygulayan seo yöntemleridir. Her web site için yapılmalıdır ama yeni gelişmeler takip edilmelidir. Geçmişte kabul edilen seo kriterlerinden bazıları artık black hat seo kapsamında değerlendirildiğinden değişimleri takip edin.

Widget: Web sitelerinde bazı alanları veya fonkiyonu geliştirmek için yararlanılan kodlama yazılımıdır.

301: Bir sayfanın başka bir sayfaya yönlendirilmesi için kullanılır. Bir sayfa 301 uyarısı veriyorsa ya artık yoktur ya da başka bir sayfa yönlendirilmiştir. Alan adı yönlendirmeleri de 301 kapsamına girer.

404: Aranılan sayfanın sitede olmadığını veya silindiğini gösterir. Bulunamayan sayfalar ziyaret edildiğinde 404 uyarısı gelir. 404 sayfaları fazlalaştıkça seo açısından sakıncalı bir hal alır. Silinmesi gereken sayfaları 301 yönlendirmesi yaparak yönlendirin.

✔ Bu içeriği beğendiyseniz lütfen paylaşın ⤵

YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

SONRAKİ
« Prev Post
ÖNCEKİ
Next Post »

9 yorum

yorum YAZ
26 Aralık 2017 13:04

Seo terimleri ve anlamlarının açıklanması yeni blog yazarları için oldukça faydalı bir paylaşım.
Emeklerinize sağlık.

Cevap Ver
avatar
26 Aralık 2017 13:23

Oldukça bilgilendiren yazı, emeğinize sağlık. :)

Cevap Ver
avatar
26 Aralık 2017 17:48

Seo konusunda bilgi edinmek için önce anlamlarından başlasak daha iyi olur.

Cevap Ver
avatar
Adsız
26 Aralık 2017 21:39

Güzel konulara değinmişsin. Aralarında bilmediklerim bile vardı. Teşekkürler ;)

Cevap Ver
avatar
26 Aralık 2017 22:26

Bende bazılarını yazıyı hazırlarken öğrendim. Rica ederim.

Cevap Ver
avatar
15 Ağustos 2018 15:41

Want To Increase Your ClickBank Commissions And Traffic?

Bannerizer makes it easy for you to promote ClickBank products by banners, simply visit Bannerizer, and get the banner codes for your picked ClickBank products or use the Universal ClickBank Banner Rotator Tool to promote all of the ClickBank products.

Cevap Ver
avatar

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat edin.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.
5) Yorumunuza ikon eklemek için "Emoticon" butonuna tıklayın.
6) EmoticonEmoticon