Blogger İçin Https Protokolü ile Çalışma Sorunu

https-ile-güvenli-olmuyor
Https protokolü sorunu

  Https (Secure Hyper Text Transfer Protocol) kelime anlamı olarak güvenli metin aktarma iletişim protokolüdür. Bildiğimiz HTTP protokolüne SSL güvenliğinin eklenmesiyle oluşur. Özellikle para alışverişinin olduğu sitelerde tercih ediliyor ama Google tüm sitelerin güvenlik için Https'ye geçmeleri için bildirimlerde bulunuyor. Hatta bir yerde okuduğum yazıya göre Google sıralamasında Https'li siteler daha avantajlı olacak. Bu kısa bilgi akışından sonra asıl konuya gelelim.

  Blogger altyapısını kullanan birisi olarak özel alan adına da sahip olmadığım için Https ile kullanmak istedim. Böylece "Güvenli" yönlendirmesinin altında daha faydalı olacağını düşündüm. Uzun zamandır Https ile kullanmaya çalışıyorum ama tam olarak güvenli olmadığını ve site bilgilerini görüntüle şeklinde çalıştığını fark ettim. (Alttaki resimde ortadaki uyarı gibi görünüyordu.)
  Neden olduğunu anlamaya çalışırken eklediğim abonelik eklentisinden kaynaklandığını anladım. Eklentiyi kaldırdığımda "Güvenli" şeklinde görünmeye başladı. Bu eklenti kalıcı ziyaretçi için önemli olduğu gibi benimde vazgeçilmez eklentilerimdendir. Daha sonra nasıl anladığımı ve çözdüğümü anlatayım. Feedburner sayfasına giriş yaptığınızda blog sayfanızı seçtiğinizde aşağıdaki gibi görüntüye sahip oluyorsunuz. (Bloglar için Feedburner eklentisinin bilinmeyenleri ve ayrıntıları) yazımı okuyarak kurulum hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.
  Resimde kare içine aldığım http ile başlayan link muhtemelen sizde https olarak görünüyordur. Böyle olunca da yaşanan çakışmadan dolayı güvenli olarak kullanamıyorsunuz. Burayı http olarak kaydettikten sonra sıra geldi "Gadget Ekle" bölümünden eklediğiniz abonelik eklentisine. Eklediğiniz kodun içindeki http ile başlayan tüm bağlantıları https olarak değiştirin ve kaydedin. Bu düzeltmeleri yaptıktan sonra güvenli olarak bağlanmaya başladı ve hiçbir sorun çıkmadı. Eğer hala düzelmezse aynı şekilde kendi eklediğiniz tüm eklentilerin bağlantılarını https olarak değiştirmeyi deneyin çözüme ulaşacağınızı düşünüyorum.

YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

SONRAKİ
« Prev Post
ÖNCEKİ
Next Post »

7 yorum

yorum YAZ
17 Temmuz 2017 19:59 delete

çok yararlı bir makale olmuş ..kalemine yüreğine sağlık

Cevap Ver
avatar
17 Temmuz 2017 22:39 delete

Ben de deneyimlerle fark ettim ki: Bir çok gatget eklemelerinde eğer aranan link https değilse güvensiz uyarısı veriyor. Örneğin resimli son yorumlar kodu içinde src://... linki https değilse güvensiz kabul etmesi nedeniyle aynı uyarıyı veriyor. :)

Cevap Ver
avatar
18 Temmuz 2017 09:17 delete

Eklentilet içindeki bağlantılar https olmalı. Çakışma yaşandığı için güvensiz gösteriyor. Teşekkürler yorum için

Cevap Ver
avatar
19 Temmuz 2017 08:52 delete

Çok ilginç..çok uzun süre önce ben kendi blogumu "Ayarlar + Temel" kısmında "HTTPS Yönlendirmesi", "evet" seçip güvenli bağlantı haline getirmiştim...Ancak yeniden kontrol ettiğimde seçimin "hayır"a dönüştüğünü gördüm..Daha önceleri blogun açılışına (https adresine) baktığımda "kilit"in beyaz renk olduğunu farketmiştim..Bunun neden olduğunu pek anlayamıyordum..Ancak sizin bu yazınızdan sonra tekrar baktım,yönlendirmenin "hayır"a dönüştüğünü farekttim.."tekrar "evet" yaptığımda ,kilit rengi yeniden yeşile döndü..bu tür sorunu olanlar,ayaralar kısmında "https yönlendirmesi"ni bi kontrol etsin derim..elinize sağlık,faydalı bilgiler olmuş..

Cevap Ver
avatar
19 Temmuz 2017 09:04 delete

Https yönlendirmesi google için önemli..https ile kullanmak az da olsa sıralamada etki edecek..Teşekkürler yorum için

Cevap Ver
avatar
20 Temmuz 2017 21:29 delete

Yazı için teşekkürler. Hazır yeri gelmişken uzun zamandır aklımda olan bir soruyu sormak istiyorum. özel alan adına sahip bir bloğa ssl sertifikası ekleyebilir miyiz?

Cevap Ver
avatar

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayınız. EmoticonEmoticon