Pinterest Nedir? Pinteresti Neden Kullanmalıyım?

Pinterest resimleri

  Pinterest 2010 yılından bu yana kullanılan ve asıl ününü 2011 yılında elde eden bir sosyal platformdur. Ülkemizde de yavaş yavaş ilgi gösterilmeye başlandığından bilmeyenler için veya duymasına rağmen ilgilenmeyenler için hem anlatmak hem de tavsiye etmek istedim. İnternette gezinip beğendiğiniz fotoğrafları indirip sonra klasörleyip sonra da silmeye mecbur değilsiniz artık. Pinterest panonuza istediğiniz resimleri kategorisine göre pinleyerek indirmeden elinizin altında tutabilirsiniz. Bu sene öğrendiğim ve kullanmaya başladığım pinterest sosyal ağı sayesinde ilgi alanım resimleri veya yazılarımın resimlerini tek yerde göstererek beğeniye sunuyorum.

Nasıl Üye Olurum?


  Pinterest'e mail adresinizle ve Facebook, Twitter sosyal ağ bağlantısı ile üye olabilirsiniz. Mail adresinizle üye olduğunuzda aktivasyon linkini onaylamanız yeterli. Profilinizi kısa sürede düzenledikten sonra Panolar(Klasörler) oluşturarak ilgili resimleri pinlemeye başlayabilirsiniz. Pinterest sosyal ağının farklı tarafı "Pin İt" uygulamasının olmasıdır. Uygulamayı tarayıcınıza kısayol olarak eklediğinizde logosunu göreceksiniz. Artık internette gezinirken gördüğünüz her resimin üzerinde Pin kaydet butonu görünecektir. Tıkladığınızda panolarınız açılacak ve istediğiniz panoya ekleyebilir ya da o fotoğraf için anında yeni pano oluşturabilirsiniz.

Pinteresti Neden Kullanmalıyım?

  • Pinterest - Dünyanın Fikir Kataloğu ana sayfasına geldiğinizde sağ altta + ve ? şeklinde bölüm göreceksiniz. + işaretine tıkladığınızda tarayıcı uygulamasını yükleyebilir, bilgisayarınızdan pin ekleyebilir ve bir web sitesinden link vererek pinleyebilirsiniz. 
  • Pinlediğiniz resimleri düzenleyerek açıklama da ekleyip, link ekleyebilirsiniz.
  • Ayrıca resimleri pinlemek istemiyorsanız ama çok beğendiniz ve arkadaşınızla paylaşmak istiyorsunuz. Bunun için kalp logosuna tıkladığınızda beğenmiş oluyorsunuz, diğer logo ile de kendi sosyal ağınızda paylaşabilir ve mail arkadaşlarınıza mesaj gönderebilirsiniz. 
  • Son güncellemeler ile Türkçe desteği sunuyor ve ayrıca pinlerinize konum ekleyebiliyorsunuz. 
  • Eğer panolarınızı gizli olarak kendinize saklamak istiyorsanız profil sayfanızda bunu yapmanızda mümkün.
  Blog yazarları olarak bizler için derli toplu bir galeri olabileceği gibi okuyucular için ise güzel bir katalog albüm olabilir. Yukarıda da söylediğim gibi bilgisayara indirmeden sosyal resim deposuna sahip olacaksınız. Resimleri acaba nereye indirmiştim veya bulamıyorum gibi sızlanmalara da gerek kalmayacak. Yüklediğiniz "Pin İt" eklentisi ile bir tıkla resimlerinize ulaşacaksınız. Çağımız sosyal ağlar'ın etkisi altında iken uzak kalmak mümkün değil. Her yolun sonu Sosyal Medyalara çıktığından artık faydalı taraflarını daha çok dikkate alarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Pinterest yeni yeni bilinirliği artan bir medya aracı olduğundan panolarınız dolu olsa da ilk başlarda takipçileriniz fazla olmayabilir. Bu durumu dert etmeye gerek yok çünkü bütün sosyal medyalar ilk çıktığında bu aşamalardan geçmiştik.

Bu yazı Doğuş Hakan Yılmaz - Seo Teknikleri ve Blog İpuçları tarafından yazılmıştır.

YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

SONRAKİ
« Prev Post
ÖNCEKİ
Next Post »

2 yorum

yorum YAZ
8 Mart 2017 22:37 delete

Ben kullanıyorum. Beklerim: https://tr.pinterest.com/rehitu/

Cevap Ver
avatar
9 Mart 2017 11:53 delete

Sosyal ağ olarak farklı ve güzel ama blogum için etkili kullanmıyorum. Sizi takip ettim yine de başarılar

Cevap Ver
avatar

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayınız. EmoticonEmoticon