Blog Yazarken Bilinmesi Gereken İpuçları

başarılı blog yazmak

  Blog yazmaya yeni mi başladınız? Yoksa blog yazarken nelere dikkat edeceğinizi bilmiyor musunuz? Blog yazmaya nasıl başlanır? Bu yazıyı paylaşmaktaki amacım yazılarınızın hak ettiği gibi değerini bulması ve nasıl yazmanızla alakalıdır. Öncelikle iyi ve etkili blogcu olmak istiyorsanız Türkçeyi mümkün olduğunca doğru yazmalısınız.  İnternet dünyasında gezinen milyonlarca insan ve yazılarını bu kitlelere okutmak isteyen binlerce blog yazarı vardır. Blog yazarlığı için öncelikli amaç yazısının özgün olması ve bir ihtiyacı karşılamasıdır. Siz okuyucuların aradıklarına cevap verdikçe trafiğiniz artacak, takipçileriniz olacaktır. Yazınıza ne kadar hakim olursanız ve araştırırsanız benzer konularda yazılanlardan farklı olarak diğer blog sayfalarına kaynak olacaksınız.

  Bu işin en başında blog açarken dikkat etmeniz gereken ilk şey blogun hangi konuda olacağı ve sizin o konuya olan hakimiyetinizdir. Eğer bildiğiniz bir konuda blog açarsanız ilerleyen zamanlarda bir çok blogcunun tıkandığı gibi içerik sorunu yaşamazsınız. Kaderine terk edilen bloglar arasında kalarak her seferinde tekrar başlamazsınız. Yeni kayıt oluştururken öncelikle yazı başlığı seçmemenizi tavsiye ederim. Başlığı düşünürken asıl konuyu kaçırabilirsiniz çünkü. İçeriğinizi uzun uzun yazdıktan sonra en uygun başlığı o zaman seçersiniz. Yazılarda bol paragraflar ve media eklemesi yaparak görüntüyü zenginleştirebilirsiniz. Ayrıca yazılarınızın içinde alt başlıklar halinde açıklamalarda bulunmanız faydanıza olacaktır. Blogunuzun konusu kapsam olarak fazla ziyaretçi çekmez gibi görünebilir ama etkili blog yazarak kalıcı ziyaretçiler elde edebilirsiniz.

BAŞLIK


  Seo açısından değerlendirecek olursak yazınızın başlığı aslında buz dağının görünen kısmıdır. Saatlerce emek verdiğiniz yazının okunması biraz da başlığınızın etkili olmasına bağlıdır. Ziyaretçilerde merak uyandıracak, bazen soru odaklı bazen de bilgi içeren tarzda başlıklar seçmeye çalışın. En etkili başlıkların yapılan araştırmalar sonucunda ortalama 6 kelime'den oluştuğu anlaşılmış. Başlığınızdaki seçtiğiniz anahtar kelimeler mutlaka içeriğinizle alakalı olsun. Ziyaretçileri kandırmak adına yanlış başlıklar vermek blogunuzu olumsuz yönde etkiler. Alt başlık kullanarak H1, H2, H3 taglarını kullanmanız uzun yazılarınızı düzene sokar yazıyı içerik olarak doğru şekilde sıralandığını arama motorlarına bildirir.

İÇERİK


  İlk paragrafa başlarken anlatacağınız konudan bahsedin ama açıklamayı bir sonraki paragrafa bırakın. Yazınızla alakalı görsel kullanmayı unutmayın ve en önemlisi görseli yükledikten sonra üstüne tıkladığınızda özellikler sekmesinde başlık ve alt başlık girmeniz gereklidir. Böylece Google botlarına görselle ilgili bilgi vermiş olacaksınız.

  1.   Uzun uzun yazmanızı söylemiştim ama bunu rakama dökersek en az 500 kelime olmasına özen gösterin. Kısa yazarak da meramınızı anlatabilirsiniz ve çok uzun yazarak ziyaretçilerinizi kaçırabilirisiniz. 500 rakamı burada ortalama bir değerdir. 
  2.   Yazılarınızın içinde başka bir yazınıza link verebilirsiniz. Böylece hem yazınızı desteklemiş olursunuz hem de ziyaretçilerinizin merak ettiği diğer yazılarınızı okumaya teşvik edersiniz. 
  3.   Blogunuzun sağ tarafında bulunan yayın ayarları bölümünde arama açıklamasını eklemeyi unutmayın. Bu tanıtım yazısı niteliğinde arama motorları sonuçlarında başlık altında görünür. Bunun için blog için gerekli kodlar ve özellikleri nelerdir? yazımı okuyabilirsiniz.
  4.   Seçtiğiniz anahtar kelimeleri yazınız içinde geçirmeye çalışın. Bunun içi ayrıca Google sonuçlarından da faydalanabilirsiniz. Şöyle ki "etkili blog yazmak için gerekenler" şeklinde arama yaptığınızda sonuçların en altında ilgili aramalar bölümünde başka nasıl aratıldığını görürsünüz.

blog yazmak için gerekenler
  Yazılarınızı yazarken yayınlamadan önce ilgili aramalardaki sonuçları yazınızın içinde geçirin. Anahtar kelime için anlatımınız içinde diğer sonuçların da bahsedin. Böylece her türlü sonuçta Google da çıkma şansı yüksek bir yazıya sahip olursunuz.

  • Yazılarınıza kaynak gösterebilirsiniz.
  • Yayınlamadan önce son düzeltmeleri yapmayı unutmayın.
Bu yazı Doğuş Hakan Yılmaz - Seo Teknikleri ve Blog İpuçları tarafından yazılmıştır.

YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

SONRAKİ
« Prev Post
ÖNCEKİ
Next Post »

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayınız. EmoticonEmoticon