Blog Yazarak Para Kazanılır mı?

Blog-yazarak-nasıl-para-kazanılır
Blog Yazarak Para Kazanılır mı?

  Merhaba arkadaşlar 2007 yılından beridir para mevzusunu hep duyarım. Benim için para kazanmaktan önce blog yazarak kendini geliştirmek gelir önce. Kişisel blog'dan para kazanmak bu sürecin sonucudur zaten. Blog açarken amacınız para kazanmak olunca sayfaların ne halde kaldığı ortadadır. İçeriğini özgün tutan ve sadece sevdiği, ilgilendiği konularda bildiklerini paylaşan blog yazarları bir kaç ay bekledikten sonra blog'dan para kazananlar kervanına katılarak karşılığını alacaklarından emin olabilirler. Önceliğinizi içerik olarak saptadıktan sonra hangi reklam ağlarından para kazanılır ondan bahsedelim biraz.

  Ziyaretçi sayılarınız kayda değer biçimde arttığında doğru kanallardan epeyce para kazanma olasılığınız olacaktır. Ben bugüne kadar bir çok reklam şirketinden yayıncılık almış birisi olarak şöyle söylemek istiyorum. İsim vermek istemiyorum ama genelde fıs çıkıyorlar. Boşu boşuna liste yapıp bildiğiniz reklam şirketlerini sıralamak istemiyorum. Benim memnun olmadığım hiçbir şeyi size tavsiye etmek istemem. Eğer emeğinizin karşılığında para kazanmak istiyorsanız en güvenilir olanı tabi ki "Google adsense"dir.


Google Adsense ile Para Kazanma
  Blog açtıktan sonra hemen her gün özgün içeriklerinizi girdikten sonra 6 ay kadar bekleyin ve Google Adsense'ye başvurun. 1 hafta veya 10 gün içinde onaylanıp, onaylanmadığına dair mesaj alacaksınız. Google adsense kodlarını blogunuzun uygun yerlerine yerleştirdikten sonra indekslenmiş yazılarınız ile para kazanmaya başlayabilir ve her gün içerik girmek zorunda kalmayabilirsiniz. Google adsense ilk başlarda rastgele reklam yayınlayabilir ama 6 ay kadar süre geçtikten sonra içeriğinizle alakalı reklamlar almaya başlarsınız. Adsense tıklama başına para kazandırdığı için reklam kodlarının nereye yerleştirildiği çok önemlidir ve fazla reklam koyarsanız ters etki ile ziyaretçi de kaçırabilirsiniz. Yetinmeyi bilmeniz gerek ve blogunuzu iyi tanımanız ve sadeliğini bozmamanız gereklidir. 

  Ben ilk blogum olan bilgicelli ile bu aşamaları beklemeden acele ettiğimden ve işin uyanıklığına kaçtığımdan google tarafından banlanmıştım. O zamanlar fazla bilgi sahibi olanlar yoktu şimdiki gibi. Ve şöyle bir durum var tekrar o banlanmış hesabı düzeltmekte neredeyse imkansız gibi. O yüzden sabırlı davranıp, içerik politikasına uymanız şart. Kopyala-yapıştır hiçbir şekilde olmamalı, ziyaretçilerinizin blogunuza nasıl geldiğini saptayarak ziyaretçi sayısını arttırmaya devam etmelisiniz. Başka güzel tarafı da yazılarınız google da indekslendiği için uzun yıllar aynı yazınızdan gelir elde etmeye devam edeceksiniz. Hiç para harcamadan sadece bildiklerinizi aktararak hatırı sayılır boyutta gelir ile blog sayfanızın keyfini süreceksiniz. Şimdi artık gösterim başına da para kazanabiliyorsunuz. 

Bumerang ile Para Kazanma


  Hürriyet gazetesi servislerinden olan bumerang da güvenilir bir platform'dur. Üye olmak için acele etmeyin 3-4 ay kadar içerik eklemeye devam edin öncelikle çünkü bumerang bronz, platin ve altın olmak üzere 3 üyelik tipi sunuyor. Acele edip hemen üye olduğunuzda muhtemelen bronz üyelik alacaksınız. Bu üyelik tipinde size teklif gelmez ve Yazarkafe de yazı paylaşamazsınız. Yazarkafe de yazı yayınlamak sizi diğer bloglarla buluşturur ve ziyaretçi arttıkça gelir de artar. Bumerang büyük bir şirketin altyapısı olduğundan önem verebilirsiniz. Kaygı duymadan hem para kazanabilirsiniz hem de yazılarınızı duyurabilirsiniz.


Tanıtım Yazısı ile Kazanma

  Bir diğer güvenilir para kazanma yolu da blogunuzda tanıtım yazısı yayınlamaktır. Bu şekilde bir yol izlediğinizde hiçbir reklam ağına ihtiyaç duymadan kaynağı kendinize ait blog üzeirnden para kazanacaksınız. Haftada bir tanıtım yayınlayarak bile 200-300 tl civarında para kazanabilirsiniz. Bu şekilde reklam yapmak hem size kazandıracak hem de tanıtımını yaptığınız firma kalıcı bir reklam sağlamış olacak. Tanıtımını yapacağınız firmanın özelliklerine hakim olarak kendiniz yazmanız hem özgün blogunuza zarar vermez hem de aynı tanıtım yazısını paylaşan bloglardan farkınız olur. 


Blog'a Reklam Alarak Para Kazanma

  Bir diğer alternatif para kazanma yolu da blogunuzun uygun yerlerine alacağınız reklam bölümleridir. Sizinle iletişime geçerek reklam vermek isteyen ziyaretçilerinize blogunuzdan uygun yerlere logolarını ve tanıtım bannerlarını yerleştirerek aylık belirli bütçelerle para kazanabilirsiniz. Bir kaç tane belirleyeceğiniz kod alanı ile farklı fiyatlarda ve boyutlarda alternatif yaratabilirsiniz. Her bütçeye uygun ama aynı zamanda da blogunuzun görüntüsünü bozmayacak sadelikte bu yöntemi kullanabilirsiniz. 125x125, 728x90, 300x250, 250x250 gibi kod alanlarına reklam alabilirsiniz. Blogunuzda hakkında ve iletişim sayfası gibi misafir yazarlık veya reklam yayınlama şartlarınızı anlatan bir sayfa oluşturmalısınız. Sizinle irtibatı kolaylaştırmalısınız.

  Blog oluştururken ne kadar kod bildiğinizden ziyade ne kadar kendinize ait olduğuna bakılır. İnsanların ilgisini çekecek fikirlerinizi, tavsiyelerinizi veya hobilerinizi paylaşabilirsiniz. Hemen her konuda yazmaya kalınca ister istemez blogunuz çöp kutusuna dönecektir. Yukarıda da bahsettiğim gibi önceliğiniz belirli bir konuda kendinizi yansıtmaktır. Ayrıca mükemmel logolara veya tasarım harikası bir sayfaya ihtiyacınız yoktur. Sizi hatırlatacak sade bir blog sayfası oluşturduğunuzda her sıkıldığınızda oynama yapmamanızı öneririm. Gelen ziyaretçilerinizin aşina olmasına müsaade etmelisiniz. Sosyal ağlar herkesin içinde olduğu bir alem olduğu için buraya da fazlasıyla önem vermelisiniz. Buralardan gelecek ziyaretçileriniz olacağı gibi blogunuzla ağlarınızın takip sayısını artırabilirsiniz.

Blogumun içeriğine de uygun olarak Mevlana'nın sözüyle mesajımı iletmek istiyorum.

"Mum olmak kolay değildir, ışık saçmak için önce yanmak gerek"  Hz. Mevlana


Bu yazı Doğuş Hakan Yılmaz tarafından yazılmıştır.

YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

SONRAKİ
« Prev Post
ÖNCEKİ
Next Post »

6 yorum

yorum YAZ
10 Mart 2017 20:09 delete

Yıllardan beri sadece Adsense'i kullanıyorum. Farklı mecralar üzerinde yoğunlaşamadım bir türlü. Asıl amaç yazmak zaten. Kazanç arka planda kalıyor.

Cevap Ver
avatar
10 Mart 2017 23:32 delete

Zaten adsense varsa başkalarına gerek kalmaz..Tanıtım yazısı ve reklam alarak ek gelir olabilir..Yazmak aşk ise kazanmak evlattır:)

Cevap Ver
avatar
7 Haziran 2017 09:33 delete

Güzel bir yazı iyi bir yol haritası olarak takip ettim. :)

Cevap Ver
avatar
12 Temmuz 2017 16:43 delete

Bumerang'da kac kere basvurdum ama hala altın üyeyim.Platin üye olmak zor sanırım

Cevap Ver
avatar
12 Temmuz 2017 18:16 delete

Bumerang güvenilir para kazanma yöntemlerinden..Eskiden daha kolay ilerleme sağlarken şimdi çok uğraştırıyorlar. 50 tl para kazanmak için uzun süre beklemek gerekiyor. Platin üye olmak için istatistiklerin çok iyi olması lazım. Teşekkürler yorum için

Cevap Ver
avatar

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayınız. EmoticonEmoticon