Doğuştan Olmasa da Her İnsan Şanslıdır

doğuştan-olmasa-da-her-insan-şanslıdır
Şanslı olmanın kuralı var mıdır?

  Şans, insanlara iyi ya da kötü durumlarda olumlu sonuçlar yansıtan durumdur. Bazı insanlar kendilerini şanssız olarak nitelendirirler. Hayata karamsar baktıkları için olumsuz olan sonucu seçerler. Doğuştan şanslı insan var mıdır? Bilmiyorum. Bana kalırsa her insan da şans vardır çok veya az olması seçimlerimize ve kararlarımıza bağlıdır. Herkes şöyle bir düşünse ve geçmişini sorguya alsa mutlaka şanslı olduğu anları hatırlar. Şanslı olmak için illa ki milli piyango çıkması mı gerekir? Katıldığınız her çekilişte araba kazanmak mı şanslı olmaktır? Hayatın akışında gün içinde yaşadıklarımızda işimizin yolunda gittiği hiç mi olmadı. Şanslı olduğunuzu tespit etmek için ucuna maddi bir şey koyarsanız eksik bırakırsınız.

  Çalıştığınız yerde öğle yemeğini beklerken hiç mi içinizden geçirdiğiniz yemeğe denk gelmediniz? Sinemaya gittiğinizde sahneyi daha iyi gören koltukları boş yakalamadınız mı? Markette sıra beklerken size yakın tarafta hiç mi yeni kasa açılmadı? Sınav zamanında fazla ders çalışmayarak bildiğiniz yerlerden sorular gelmesi ile sınıfı geçmişsinizdir. Bunun gibi örnekleri çoğaltmak mümkün. Şanslı sayılmak için en büyük etken sağlıktır. Her sabaha sağlıkla ve huzurla uyanıyorsanız sizden şanslısı yoktur. Yerinizde olmak isteyen ve huzura muhtaç kalan nice insanlar var. Bende şans yok! gibi laflar edileceğine iyi giden şeyleri hatırlamakta fayda var. Ayrıca önemli işlerinizde veya karar anlarınızda işinizi şansa bırakmayın. Kendi şansınızı kendiniz yaratacaksanız özenli olmalısınız.

  Yaşadıklarınızın olumlu veya olumsuz her sonucunu şansla açıklamaya kalkarsanız yanlış değerlendirmiş olursunuz. Her insan şanslıdır sadece kimisine geç denk gelebilir. Çevrenizdeki kişilerden şu şekilde bir açıklama duymuşsunuzdur. Aslında hiç şanslı değilimdir ama! tam istediğim gibi oldu. Bu tür bir cümleyi çoğu insan kullanmıştır ama o kadar negatif yüklenmiş ki nankörlük derecesinde şanslı olduğunu inkar eder. Yolda 10 tl para bulduğunda içinden şöyle bir düşünce geçebilir. Bende şans olsa 100 tl, 200 tl bulurdum. İstanbulda yaşayanlar için işe giderken boş metrobüse denk gelmek en büyük şanstır ve para olarak bir karşılığı yoktur. Şanslı olduğunuzu düşünün ve kendinize bunu söyleyin. Hiç kimse oturduğu yerden bir şeyler elde etmiyor. Verilen emekler, yapılan tercihler ve doğru zamanda doğru yerde bulunma hali ile işler rayında gidiyor. En ufak bir aksilikte şansım yok demek yerine neden böyle bir aksilik yaşadığımızı araştırsak daha iyi olmaz mı?

  Kendimden yola çıkarsam hiçbir zaman işim tam zamanında olmaz ama sonunda genelde istediğim gibi olur. Kendimi şanssız olarak tanımlasaydım belki de sonuçta olumsuz olacaktı. Her işte hayır vardır diyerek beklemediğim sonuçlarda kendimi üzmem. Sağlığım yerinde, işim var, mutlu bir evliliğim var ise gerisi kafama takmayacağım detaylardır. Sizin şans konusundaki fikirleriniz nelerdir? Sizce doğuştan şans var mıdır? Şanslı olduğunuzu düşündüğünüz bir anınızı yazabilir misiniz?

✔ Bu yazı Doğuş Hakan Yılmaz tarafından yazılmıştır.

YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

SONRAKİ
« Prev Post
ÖNCEKİ
Next Post »

7 yorum

yorum YAZ
8 Temmuz 2017 21:09 delete

Biraz karamsar yapıda olsam da aslında yaşamayı, mücadeleyi çok seviyorum. Şans konusunda ise vardır diye düşünürüm. Ama her istediğimiz olacak diye de bir kayıt yoktur. Bunlar bize sır durumlar bence. En azından "Ben şanssızım" dememek gerektiğine inanıyorum. Her üzücü durumda daha kötüsünü yaşayanları aklımıza getirirsek, şansın bizden kaçtığı gibi bir yanılgıya düşmeyiz. Hayat mutluluk ve hüzünlerin art arda geldiği bir süreçtir. En azından dünyaya geldik ve hayatı tanıdık. En büyük şans varlığımız. Hele sağlıklı isek, inançla ve gerektiği zamanlarda mücadele ederek şansımızı kaçırmamayı öğreniriz. Bir çok örnek vermişsin Doğuş oğlum. Konu da çok iyiydi. Kalemine sağlık. Sevgilerimle oğlum :)

Cevap Ver
avatar
8 Temmuz 2017 21:11 delete

Sağlık en önemli şans dediğin gibi. Yaşadığın her olumsuzluğun sana getirdiği bir artı değer mutlaka oluyor. Negatif bakış açısına sahip insanlar hiçbir zaman iyi tarafından bakmıyorlar hayata. Çok iyi dostlara sahip olmak, benim en büyük şansım sanırım.

Cevap Ver
avatar
8 Temmuz 2017 22:06 delete

Ece abla konuyla alakalı fikirlerini paylaştığın için teşekkürler..Şanssız olmadığımıza inanırsak sorunlarla daha kolay baş edebiliriz gerçekten..Dert ettiğimiz şeylerin başkalarının hayalleri olabileceğini unutmamak gerekir.

Cevap Ver
avatar
8 Temmuz 2017 22:09 delete

Yaşadığımız her olumsuzluğu tecrübe olarak görünce sorun kalmıyor da psikolojimizi etkilemesine izin verdiğimizde ne sorunu çözebiliyoruz ne de mantıklı düşünebiliyoruz. İyi dostlara sahip olmak gerçekten de büyük şanslardan birisi ya da doğru tercihler yaparak çevreni seçtiğin için gurur duyabileceğin özelliğin de diyebiliriz. Teşekkürler yorum için.

Cevap Ver
avatar
9 Temmuz 2017 09:12 delete

şans konusunda ben de sizinle aynı düşüncelerdeyim..şans sadece parayla tarif edilebilecek bir şey değil..yürüyorsan,yiyebiliyorsan,bir mevkiye gelebiliyorsan,aşık olabiliyorsan,evlenebiliyor/bekar olarak yaşamayı becerebiliyorsan vs vs tüm bunlarda birer şans aslında..

mesela zenginlik hayali kurar ve yaratıcıya her açıdan şükrederiz..belki zengin olamayız ama sanki zengin hayatı yaşıyormuşuz gibi önümüze bir takım nimetler gelebilir..belki de biz bunu farketmiyoruzdur ama aslında önümüze gelen bu nimetler,aslında bizim için birer şanstır,diyebiliriz..

bence "nefes alma" durumu bir canlının en önemli şansıdır hem de çok büyük ve anlamlı bir şans..kıymetini bilmek lazım..hele birde öldükten sonra o canlının ruhu cennete girdiyse,işte asıl şansı o zaman elde etmiş oluruz herhalde..:))

çok anlamlı bir yazı olmuş..kaleminize sağlık..

Cevap Ver
avatar
9 Temmuz 2017 09:16 delete

Bu arada şu gülücük meselesi.. Çift noktadan : sonra açılan çift sağ parantez )) eklediğimizde, :)) bu gülücük çıkıyor..Blog yorumlarına resim ve video ekleme kodunu şablona eklediğimde,blog yorumuna bu gülücük de çıkmaya başladı.. aslında hoş bi durum..

konu hakkında yazı yazmıştım..buradan bakabilirsiniz..
http://hakoaydu.blogspot.com.tr/2017/07/duyuru-artk-bu-blogun-yorum-formuna.html

Cevap Ver
avatar
9 Temmuz 2017 11:00 delete

Bebek beklerken bile sadece kalp atışını duymak için beklenir. Şans orada başlıyor son nefesine kadar biriktirdiklerinle değerlendirilir. Hayat her döneminde beklentilerini karşılamasa da pozitif anlamda çıkaracağımız bir çok vardır. Teşekkürler yorumun için.

Cevap Ver
avatar

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayınız. EmoticonEmoticon