Cahil İnsan Nasıl Anlaşılır?

cahil-insan-özellikleri

  Cahillik bilgisiz ve okumamış olmaktır. Diğer bir tanımıyla belli bir konuda yeterli bilgisi olmayandır. Sinir edici öz güvenleri ve her konuya fikirleri vardır. Konuşma sırasında hep kendisinden ve yaşadıklarından bahsetmeyi severler. Menfaatlerini düşündükleri için hayatın içinde duruşları olmaz. Fazla kelime dağarcığı olmamasından sanırım savunmaları hep şiddetli olur. Hiçbir canlıya saygıları olmaz dünya onların etrafında dönüyor zannederler. Tüm bunlara rağmen cahil olduklarını duymak istemezler. Beyin fırtınası yapmadıkları için esen hafif rüzgar nedeniyle az düşünüp, çok konuşurlar. Değişim ve gelişimi reddetmek için yaşarlar. Cahiller için bitirdiğiniz okul, aldığınız dereceler pek önemli değildir asıl önemli olan hayat tecrübesidir. Bu nedenle onlarla konuşmaya başlarken 3-0 geride olduğunuzu unutmayın. Detaylara giremezler ve bütünleştirici kavramlara sığınırlar. Bu nedenle inanç, milliyet, futbol gibi özellikler ile kanlarına çabuk girilir.

  Hiçbir şeyi kafalarına takmazlar ve boş vermeyi tercih ederler. Bu sözü yazarken sorgulamamaları, eleştirmemeleri nedeniyle her toplumda olduğu gibi bizim toplumumuzda da bilmeden kötülük ederler. Bazen aşırı fanatik olurlar, bazen başkalarının yaşam haklarına karışırlar, bazen neyi savunduklarını bilmez onun yerine şiddetle itaat ederler. Tabi okumuş cahiller de çoktur. Okuyarak cahilliği gideremezsin eğer bilgiyi sindiremiyorsan sadece gizlemeye çalışırsın. Birine laf anlatamıyorsan ve aynı şeyi 10 defa anlatmak zorunda kalıyorsan müdürün, amirin, patronun, sevdiğin veya akraban olsun fark etmez cahilliğin pençesindedir. Takdir etmeyi bilmeyen, tenkit ederken at gözlüğünü çıkartmayan, ettiğin yardımı görev bilen kişiler ile muhataplığınız genelde sığ sularda yüzmeye çalışmak gibi kalır.

Cahil insan her sözünde kendini aklar alim insan her sözünde kendini yoklar. Bu sözü internette araştırma yaparken denk geldim ve çok yerinde buldum. Cahil insan eksikliği veya yanlışlığı kabul etmez iken alim olmasa da karşısındakine saygısı olan insan kendinde yanlış bulmaktan gocunmaz ve eksikliklerini görerek gelişim göstereceğini kabul eder. Dünyaya boş bir levha ile geldiğimizi düşünürsek öldüğümüzde isterim ki boş yer kalmamacasına her yerini dolduralım ve yaşadığımızın hakkını verelim. Geldiğimiz gibi gideceksek tohumlarımız nasıl yeşerecek, köklerimiz nasıl can bulacak ve yetiştirdiğimiz nesiller bizi nasıl gururlandıracak.
"Cahilin en kötü yanı razı olmaya hazır olmasıdır."

Bu yazı Doğuş Hakan Yılmaz tarafından yazılmıştır.

YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

SONRAKİ
« Prev Post
ÖNCEKİ
Next Post »

14 yorum

yorum YAZ
6 Mayıs 2017 13:15 delete

Cahil dostun olacağına akıllı düşmanın olsun.. Başlarda bu sözü abartı gibi değerlendirsem de örneklerini yaşayınca hak verdim. Sadece bilgi eksikliği değil duygu eksikliği de var cahillik kapsamında. Bilgi hammallığı ile cahillik arasındaki nüansı da göz ardı etmemek gerek..

Cevap Ver
avatar
6 Mayıs 2017 16:43 delete

Cahillik bilgisizlik olarak değerlendirilsede daha çok sosyal hayattaki davranışlar, olayları değerlendirme biçimi, düşünmeden konuşma gibi total de daha etkilidir. Sanırım anlama kapasitesinden yoksun olmaktan ziyade ikna olma ve dinleme zorluğudur cahillik.

Cevap Ver
avatar
6 Mayıs 2017 20:05 delete

Cahillik biraz doğuştan ve aile ortamındaki bilgi birikiminin yetersizliğinden, kişinin kültürün ne manaya geldiğini bilmemesi ve yararlarını kale almayıp önemsememesinden, haliyle anlayamamasının doğal bir sonucudur. Cahilin susması hayrınadır. Toplumda zaten tutunamaz. Bu konuda bizlere de mesuliyetler düşer. Teşhis bir ucundan tedavi gerektirir. Ayrıca her şeyi bilmemize de imkân yoktur. O zaman bizler de bazı konuların cahili oluruz. Sürekli, bilgileri yenileriyle güncellenmek gerekir. Kalemine sağlık Doğuş oğlum :)

Cevap Ver
avatar
6 Mayıs 2017 20:58 delete

Daha iyi anlatilamazdi. Egitimle bile alakali olmamasi aci...

Cevap Ver
avatar
7 Mayıs 2017 13:00 delete

Evet Ece abla yorumuna aynen katılıyorum. Cahil insan bilgisiz olabilir ama asıl sorunu eylemlerinin ve söylemlerinin doğuracağı sonuçları düşünememesidir. Ne üstün görmeli kendini ne de hor görülmeli..

Cevap Ver
avatar
7 Mayıs 2017 19:39 delete

Şimdi benimde birçok cahil arkadaşım var çevremde fakat ben sizin gibi değil de biraz empati yaparak düşünüyorum. Örneğin aileleri onları okula gönderdi de onlar mı istemedi ? yada bulundukları çevre onları etkilemiş olabilir. Ben her cahilde okuma isteğini gördüm. Fakat şartlar bu şekilde ilerlemiş geri dönüşü var ancak başlarında o kadar dert var. Yada çalışmaya mecbur bırakıldıkları için cahil kaldılar. Bir ekmek parasını bir sayfa kitaba tercih etme zorunda oldukları için cahil kaldılar

Cevap Ver
avatar
7 Mayıs 2017 20:08 delete

Cehalet tam anlamıyla okumakla değil bence. Bakış açısından, sorgulamaktan, merak etmekten, hayal dünyasından vb. yoksunluklarından yola çıkılabilir. Okumakla bilgi sahibi olunabilir ama ne kadar özümsediğinle alakalı cahillik. Teşekkürler yorumunla değer kattığın için.

Cevap Ver
avatar
8 Mayıs 2017 09:56 delete

Eskiden olsa cahil = okumamış derdim. Günümüzde bu kavram çok genişledi. Temel sorun sanırım yetiştirilme, aile kültür yapısına gidiyor. Bunun yanısıra ailede hiçbir temel eğitim almamış kişi ilerde kendi merakıyla ve kendine kattıklarıyla da yol alabiliyor. Köyde büyüyüp yetişmiş, sonradan şehir yaşantısına karışıp kendini aşan örnekler çok. Bahsettiğim asla parayı bulmak manasında değil. Okulları bitirip kafasını kuma gömen de çok. Sizin de yazdığınız gibi bu tamamen hayata bakış, merak, tanımaya anlamaya çalışmakla ilgili.

Cevap Ver
avatar
8 Mayıs 2017 12:33 delete

Anlattıklarıma ortak düşünceleriniz ile değer kattığınız için teşekkürler

Cevap Ver
avatar
8 Mayıs 2017 17:08 delete

Çok ilgi çekici bir konu seçmişsiniz tebrik ederim. Evet sizin de bahsettiğiniz gibi cahilliğin okumakla ilgisi yok. Çok üniversite mezunu tanıyorum bomboş ve nice ilkokul mezunlarını tanıyorum kendini çok güzel yetiştirmiş. Çok güzel tespitlerde ifadelerde bulunmuşsunuz üzerine diyecek çok söz yok. Tek bildiğim cahil insana laf anlatıp kabul ettirmek deveye hendek atlatmaktan daha zor...

Cevap Ver
avatar
8 Mayıs 2017 18:45 delete

Cehalet fikri ve vicdani bir eksiklik gibi geliyor bana..Cahilliği bilgi olarak değerlendirirsek yanlış olur. Çünkü herkes her şeyi bilemeyeceğine göre hepimizin cahil kaldığı konular vardır.

Cevap Ver
avatar
25 Temmuz 2017 09:29 delete

Çok güzel anlatmışsınız. Bende bir şey anlatayım belki biliyorsunuzdur. Bir bilgeye sormuşlar bir insanın akıllı olduğunu nasıl anlarsın? -Konuşmasından, demiş. Ya hiç konuşmazsa demişler. - O kadar akıllı insan yoktur demiş bilge:)

Cevap Ver
avatar
25 Temmuz 2017 11:57 delete

Teşekkürler, çok güzelmiş gerçekten. Yorumunla değer kattın

Cevap Ver
avatar

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayınız. EmoticonEmoticon