Sorumluluk Duygusu Nasıl Kazandırılır?

sorumluluk-duygusu-nasıl-gelişir

  Sorumluluk, insanın üzerine düşen görevi yerine getirirken başkalarınında bu durumdan etkilenme derecesinin üstlenilmesidir. Sorumluluk alma süreci doğuştan başlar ve sonradan öğrenilir. Sorumluluk sahibi insanın mutluluğu yerine getirebildiği görevlerdir. Her başarıda takdir edilir ve yeni görevlere daha hazır olur. Sorumluluk bilinci aşılanmış bir çocuk aynı zamanda da öz güveni yüksek birey olur. Kendi ihtiyaçlarını ebeveynlerinin kontrolü olmadan yerine getirebilme ve sonuçlarıyla yüzleşebilme neticesinde kendine olan güveni de artar. Toplum içinde kendine güvenen, iyi yetişmiş bireyler yetiştirerek kendilerini daha iyi ifade etmelerini sağlanmalı ve sorumluluk üstlenmeleri aşılanmalıdır.

  Sorumluluk hataları ve doğrularıyla bir bütündür. Sonuç nasıl olursa olsun maksat bir görevi üstlenmektir. Başarı arttıkça bağımsız kararlar alabilen, değer yargıları gelişen, öz güveni yüksek birey haline gelir. Sorumluluk küçük yaşlarda başladığından duygusal, zihinsel ve bedensel açıdan verilen bir sınavdır. En ufak olumsuzlukta vazgeçmek veya yapamaz denilerek görev vermemek bireyin başarısız olmasına neden olur. Sorumluluk risk veya ekstra yük olarak görülmemeli, aksine altından kalkacak zekaya sahip olduğu düşünülmelidir.

  Sorumluluk duygusunu kazandırmak için küçük yaşlardan başlanmalıdır. Her yaşın farklı sorumluluğu olduğundan yaşına göre görevler verilmelidir. O daha küçük yapamaz! mantığı iyi aile demek değildir. İyi aile çocuğunun görevlerini üstlenmez ona görevini nasıl yerine getireceğini gösterir. Çocuğun başarılı olması isteniyorsa sadece ders çalışıp, ödev yapmak üzerine yoğunlaşılmamalıdır. Hayatın içinde ufak sorumluluklar verilmelidir. En basit örneği çöp atmaya göndermek veya bakkala ekmek almaya gönderip, para üstünü doğru getirmesi ve ihtiyaçlarını dile getirmesi gibi. Arkadaşlarının doğum günlerinde, okul aktivitelerinde yer almalıdır. Bu şekilde yavaş yavaş sorumlulukları artacak ve her defasında daha çok kendine yetebilen bir birey olma yolunda ilerleyecektir.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Çocuklara hiçbir zaman yapamayacağı görevler verilmemelidir. Olumsuz sonuçlarında mutsuz olup, bir daha ki sorumluluktan kaçabilirler. 
  • Sorumluluk almayı öğretirken zorlamak yerine eğlenceli hale getirmek gerekir. 
  • Ödül-ceza yöntemi kullanılmamalı ve çeşitli vaatlerde bulunulmamalıdır.
  • Sorumluluk kazandırmak isterken ucunu kaçırıp disiplini elden bırakmamak gerekir.
  • Sorumluluk kendine güven gerektirdiğinden öncesinde güvenildiği hissettirilmelidir.
  • Verilen görev yerine getirilemediğinde üstlenmek yerine güzel bir dille anlatılmalıdır.
  • Önceleri haftalık daha sonra ise aylık şeklinde harçlık vermek ve idare etmesini sağlamak bile sorumluluk aşılar. Miktarı yaşıtlarına göre ayarlanmalı ki bu sefer de utanç ve güvensizlik yaratabilir.
Bu yazı Doğuş Hakan Yılmaz tarafından yazılmıştır.

YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

SONRAKİ
« Prev Post
ÖNCEKİ
Next Post »

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayınız. EmoticonEmoticon