Hırs Nedir? Hırs Nasıl Kontrol Edilir?

hırs insanın gözünü kör eder.

  Hırs nedir? Hırs bir şeyi kazanmak veya başarmak için sonucunu istediği şekilde getirme arzudur. Hayatta çeşitli hırslar yaparız. İyi bir kariyer için, doğru kadını bulduğunuzda ikna etmek için, almak istediğiniz pahalı bir eşya için vb. en güzeli için kodlandığımız anlardır. Hırs yapmak kişinin beslediği şekilde etki yapar. Kimi zaman sinirli, kızgın gibi anlam yüklense de aslında hırs yapmak kısaca bir durum karşısında aşırı istek olarak yaşanır. Hırs insanın gözünü kör eder. Fazla hırslı olmak hem kendinize hem de çevrenize zararlıdır. Bir kere hırslı insan kıskançlık yapabilir ve hedefleri doğrultusunda yanlış adımlar atmaktan geri durmaz. Ya da hissettiği kendini aşağı da görme duygusu mutsuzluk yaşamasına neden olacağından yıkıcı etkiye sahip olur. Kendine güvenmek, azim ve kararlılık gibi insani duygular yanında hırs korku, öfke ve güvensizlik duygularının karşımı ile meydana gelir.

  Fazladan hırs yapmak hastalıklara da neden olabilir. Bir şeyi çok isteme ve bunun için kendini zorlama ile stresin neden olduğu gibi kanser, migren, ülser gibi sorunlara neden olabilir.

Hırs Nasıl Kontrol Edilir?

  Hırs yapmak başarı için tetikleyici güç olabilir ama önemli olan hırsınızdan ne derece etkilendiğinizdir. Aşırı hırslı insanlar için kaybetmek diye bir şey söz konusu olamaz. Tahammül edemeyecekleri şeylerden biri de kaybetme korkularıdır. Kazanmak için gösterilen çabanın karşılığında kaybedilen anlarda sabır gösterilmelidir. Başarı için koyulan çıtalar ulaşılacak seviyede tutulabilir. Gerçekçi hedefler belirlenerek ulaşmak için zaman tanınmalıdır.

Hırslı İnsanların Söylemeyeceği 4 yöntem

- Hırslı insanlar için "bu imkansız" diyebileceği hiçbir engel yoktur. Yeter ki zor da olsa başarı payı olsun.
- "Bunu yapamam" şeklinde bir geri çekilme hırslı insanlara göre değildir. Eğer zihniyet olarak bunu yapabileceğine inanıyorsa kimse engel olamaz.
- "Gerekli nitelikler bende yok" gibi bir açıklama hırslı insanın asla söylemeyeceği bir itiraftır. Gerekli cesaret ve başarma yeteneği hırslı her insanın inandığı özelliklerdir.
-"Başarı bir seçenektir" hırslı insanların inandığı durum değildir. Çünkü başarı hiçbir zaman seçenek değil, zorunlu olarak gerçekleştirilmesi gereken sonuçtur. Hiçbir zaman elindekilerle yetinilmez her zaman yeni başarılar arzulanır.
"Hırsınla kazan sabrınla kaybet ki dengen şaşmasın." 

Bu yazı Doğuş Hakan Yılmaz tarafından yazılmıştır.

YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

SONRAKİ
« Prev Post
ÖNCEKİ
Next Post »

6 yorum

yorum YAZ
9 Mart 2017 15:35 delete

Faydalı bir paylaşım çok zor bir girişim..ancak dengelemek gözden geçirmek gerek en azından hırsı söndürmenin bana göre en iyi yolu nefsini aşağılamak aşırı hırs sezilince onun istediklerinin tersini yapmak.hırsımı yenmek için blogumu iki ay boyunca kapattığım olmuştur çok çok faydasını gördüm.

Cevap Ver
avatar
9 Mart 2017 18:28 delete

Yorumunuz için teşekkürler, blogu iki ay kapatmak gerçekten kararlı bir davranış..Hırsların kurbanı olmadan, yenik düşmeden cesur olmalı..

Cevap Ver
avatar
9 Mart 2017 20:16 delete

Hakan oğlum. Diğer konulardan pek anlamadığım için hazır ilgi alanımda olan bir yazına yorum bırakıp hakkını teslim etmek istedim. Bloğumda hazırlamam gerekenler konusunda şu an hırs yapmayıp; asla sabır diyemem ama büyük bir istekle sana yorum yapacağım.
Doğruluk ve dürüstlükte hiç birimiz, her zaman tam hakkını verebildiğimizi söyleyemeyiz.
Bakarsın hırsından köpüren biri vardır. Tanırsın onu, yavaşça yaklaşır bir iki umutlandırıcı kelam edersin yumuşayıverir. O nedenledir ki kimse hakkında net bir hüküm veremeyiz. Her verdiğimiz hükmün bir gün bizde gerçekleşmeyeceğinin garantisi yoktur.
İnsanlar yaşamları boyunca çeşitli hâllerle kerelerce sınanırlar. Dayanma gücü bittiğinde ise; Allah bahşettiği için ruhlarımızda hazır, hissettiğimiz tüm duygular ve olmalarında hikmetler olduğu gibi; en azından birine bile örnek ve ibret olma durumlarında, kurban olmak bazen kaderimizde vardır. Tüm bu durumları istemeden de olsa sergileriz. Alacağımız yara, muhataptan aldığımızdan daha derin değildir. Bazen ilerlemiş yaşlardaki insanların hiç ödün veremeyen karakterlerinde ise, alınan önlemler bile kâr etmez. Hırs baldan tatlı, kılıçtan keskindir. Seçim ise göze almaktan geçer.
Çok güzeldi yazın. Sevgiler oğlum :)

Cevap Ver
avatar
9 Mart 2017 20:44 delete

Yazdığım sözleri kendimce açıklamaya çalışıyorum..Yazıma bu derece değerli yorum yapmanız beni çok mutlu etti. Bilginiz ve ilginizle katkı sağladığınız için çok teşekkür ederim..

Cevap Ver
avatar
9 Mart 2017 20:55 delete

Rica ederim oğlum. İyi yayınlar :)

Cevap Ver
avatar
9 Mart 2017 22:08 delete

blogunuzu izlemeye aldım sizide bloguma beklerim :)

Cevap Ver
avatar

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayınız. EmoticonEmoticon