Kendini Öven İnsanın Ruh Hali

övmek için yaşayanlar

  Kendini övmek, kendini beğenmişlik hastalık mıdır? Karakterin beğenilmeyen bir parçası mı? Nasıl bir kategoriye girer bilmiyorum ama bu tarz insanlar çevrelerinde pek sevilmezler. Kendilerini övmek ve abartmak uğruna başkalarını anında harcar ve kötülerler. Herhangi bir konuda çok yetenekli veya başarılı olmanız diğer insanlardan üstün olduğunuz anlamını taşımaz. Üstünlük ve başarı mütevazi olunduğunda karşılık bulur ve kalıcı olur. Kendini anlatarak mevzunun sadece bu yönde olmasını beklemek yerine takdir edilmeyi istemek ve insanların gerçekten beğenisini kazanmak gerekir. Aldığınız hiçbir madalya veya kariyer takdir görmediğinde başarı sayılmaz. Gönüllere taht kurmak ve insanları kazanmak asıl kazanımdır.

  Kendini öven insan, olmadığı biri gibi kendini göstermek veya öyle davranmak sadece için çabalaması insanları sadece güldürür. Kimse yüzünüze bir şey söylemiyorsa o insanların sizin kalbinizi kırmak istememesidir. Sadece ben varım gerisi yalan mantığından uzaklaşmak gerekir. Kendini dünyanın merkezi sananlar aslında yüzleşemediği kusurlarının yalancıları'dır. Her fırsatta, her lafın içinde kendini öven birine tahammül etmek zor olur. Belli bir zaman sonra lafına da kendisine de güven olmaz. Kendini beğenmişliğin kayıp ve eksi tarafı farkında olunmamasıdır. Kıskançlık gibi yaratılışında olmasına rağmen ben kıskanç biriyim dersiniz ama kendini beğenmiş biriyim demezsiniz.

  Tevazu sahibi insanlar bu karmaşada dikkat çekemediğinden yok olmayı göze alıyorlar. Eskiler çocuklarını yetiştirirken bazı nasihatlerde bulunurlarmış. Bu nasihatler bozulan aile kavramında önemini kaybetti. Hiçbir genç ailesinin sözünde veya yanında değil, kendi bildiğinin peşinde yol almaktadır. Günümüzde ailelerinde bana göre hataları var. Çocuklarını olmadıkları gibi göstererek şişirip, büyüdüklerinde kendine güvensiz yetişmelerine de neden olabiliyorlar. Çocuğun bilmem kaç kilo doğması, erken konuşması, girişken olması veya boyunun emsallerine göre uzun olması gibi özellikleri fark yaratmaz. Küçüklüğünden ergenlik döneminin sonuna kadar iyiyi, doğruyu ve gerçekleri olduğu gibi aktarmak, kendi faydası için bencil olmak yerine herkese faydalı bütünleştirici olmak, birini kırmak yerine ikna etmeyi öğretmek, cümlenin sonunu söyleyerek bitirmek yerine düşünmesini sağlamak, hatalarından utanmak, saklamak yerine kendisiyle yüzleşmeyi ve değişerek olgunlaşmayı düşünmek için çaba gösterilmelidir. Değişimden kaçılmamalı, hiçbir insan kusursuz değildir ve değişmek için nedenleri vardır.

Övmek için yaşayanlarda vardır. Sadece gözlerinde büyüttükleri ve çıkar sağladıkları kişileri amaçları uğrunda olmadığı şekilde överler. Adeta bu tarz kişiler övmek için yaşarlar. Kendi benlikleri ve doğruları olmadan başkasını üstün görmek ve ulaşılmaz sanmak arzulu bir davranış haline gelir. Aslında ne övmek için yaşayın ne de kendinizi övmek için çabalayın. Başkalarının sizi nasıl gördüğünü düşünmek yerine doğru insan olmayı deneyin.

  Hayat dinamiklerinde hiçbir toplumda kendini övmek saygınlık kazandırmaz. Genç veya ileri yaşta olun mutlaka insanlarla aranızdaki uyumsuzluğu giderecek değişimlere açık olun. Hayatta başarısızlıklarının sebeplerini kendinde aramak yerine başkalarını veya şartlarını suçlamak kendinizi düzeltmenizi ve ders çıkarmanızı engeller. Hatalar ile yüzleşmek, eksik yanlarımızın farkında olmak gerekir.

"Kendisini anlatmak için fırsat kollayan değil, her fırsatta tevazu sahibi olan kişiler üstündür."

Bu yazı Doğuş Hakan Yılmaz tarafından yazılmıştır..

YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

SONRAKİ
« Prev Post
ÖNCEKİ
Next Post »

6 yorum

yorum YAZ
MSP
21 Şubat 2017 20:10 delete

Kendini Dünya'nın merkezi sanmak, her fırsatta kendini övmek tamamen cehalettir lakin kendini beğenmişlik duygusu insani bir iç güdüdür.
Saygılar...

Cevap Ver
avatar
21 Şubat 2017 21:17 delete

Aynen katılıyorum..İnsani olan bu duygumuzun ne boyutta zararsız olacağını kendimiz ayarlamalıyız.

Cevap Ver
avatar
21 Şubat 2017 21:33 delete

aman aman bizim ülkede çok yaa. amerika avrupada pek olmuyor böle şeler :)

Cevap Ver
avatar
22 Şubat 2017 23:05 delete

Ne kadar mütevazı görünse de herkes kendini beğenir. Bunu sürekli etrafındakileri eleştirmelerinden anlıyoruz. Kimisi açıktan yapıyor bu kendini beğenmişliği, kimisi de içinden.

Bu arada site ile ilgili bir şey söylemek istiyorum. Ben tabletten bakıyorum şuan. Fakat dik tutarak okuyamadım, yazıların yarısı görünmüyor. Yan çevirerek okuyabildim.

Cevap Ver
avatar
23 Şubat 2017 12:01 delete

Kendini beğenmek güzeldir ama devamlı dile getirmek mesele..Uyarınız için teşekkürler en kısa zamanda düzeltmeye çalışırım. Teşekkürler

Cevap Ver
avatar

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayınız. EmoticonEmoticon