İç Güzelliği mi? Dış Güzelliği mi Etkilidir?


  Ne iç güzelliği ne de dış güzelliği tek başına etkilidir bana göre. Bilgiye önem veren güçlü bir beyin sabah evden çıkmadan önce sıkılan en kaliteli parfümdür. Kalıcı olan hoş kokusu ile etkileyemeyeceği insan yoktur. Günümüz dış güzelliğe önem verenlerin etkisindedir. Herkes estetik operasyonlar, kusursuz moda yorumlarıyla kaygılarını gidermek peşinde. Güzellik ne kadar göreceli olsa da yapılan müdahaleler ile beğenilmeme ihtimalini azaltmak trend oldu. Herkes birbirine benziyor, herkes aynı giyiniyor ve neredeyse aynı şeyi yemeyi tercih ediyor hale geldi.

  İç güzelliği tek başına yeterli olur mu? Çok az kişi insanın karakterine, hal ve hareketlerine bakarak birini beğenir. Erkek veya kadın fark etmeksizin neredeyse hiç kimse iç güzelliğine asıl önemi vermemektedir. Aranan tek kriter sanki yakışıklı veya güzel olmasıymış gibi. Kandığınız o kaş, göz şansınız yoksa ilerde başınıza büyük sorunlar açabilir. Önce birini gerçek manada tanımalı ve her yönüyle değerlendirmeli. İç dünyasını eğitebilmiş birisi dış dünyaya hakim olmasını bilir. Güzelliğin en büyük etkisi zekayla birleştiğinde olur.

  İç güzelliğine aşık olunan birisi sizi yanıltmaz çünkü davranışlarıyla etkilemiştir sizi. Aile de huzurun kaynağı karşılıklı anlaşma ve doğruluğa dayanır. Dış güzelliğe önem verip bu yönde birini beğeniyorsanız önce kendinizin farkında olmalısınız. Ya karakterinizde güvenmediğiniz bir yönünüz vardır ya da insanların ilgisini üzerinizde hissedeceğiniz bir partner peşindesinizdir. Ona bakılması, beğenilmesi ve sizin yanınızda olması gurur okşayıcı olsa da devamlılığı konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz.

  Herkes iç güzellik önemlidir demeyi tercih etse de aslında çoğusu için eş adayının yanına yakışması önemlidir. Herkesin dengi vardır ama mesele bu düşüncedeki insanlar için güzelliğin tek ve en önemli kriter olmasıdır. Doğru birini bulmak için zevkleri, yaşamı algılayış şekli, genel kültürü, sizinle uyumluluğu önemlidir. Uzun soluklu gerçek güzellik gözlerinizin nasıl gördüğü ve kalbinizde edindiği yerdir. Güzellik çıtası koyduğunuzda daha iyisine denk geldiğinizde vazgeçme ihtimali de artar. Birinden etkilenmek için ilk unsur görünüşü ise sonraki unsurları ile bütünleşmelidir. Yoksa ayran gönüllü olmaktan kaçamazsınız. Sadece güzel diye birine bağlandığınızda hayatın getirdikleri ile bunu kaybettiğinizde gözünüzdeki kıymetini kaybedebilir. Aynı şekilde beğenmediğiniz biri bazı operasyonlarla sizi bu konuda pişman edebilir. (Çok kilo alan eşini bu sebeple boşayan birinin zayıfladığında yaşadığı pişmanlık gibi.)

  Hiç kimse tam anlamıyla kendini yansıtmaz ve derinlerde bazı huylarını gizler. Etkilemek için yapılan bu tür yanlışlar ilerde mutlaka kendini ele verir ve dönüşü olmayan izler bırakabilir. Birini tam anlamda tanımadan, her türlü halini görmeden kabullenmemek gerekir. Dış güzelliğin kıymetli olmamasında en önemli etken çok çeşitli olmasıdır. Esmer, sarışın, kumral, kızıl olması ile dikkat çekici olabilir ama maneviyatı kuvvetli olmayan özellikler ile havası sönebilir. Bazen de öyle insanlar aşk yaşar ki bunlar nasıl sevgili olmuş diyerek şaşırırsınız. İşte manevi duyguların etkisinde kalan birisinin gözleri onun nasıl göründüğü ile ilgilenmez.
Dış güzellik ilk sözü söyletirken, iç güzellik her zaman son sözü söyletir.

Bu yazı Doğuş Hakan Yılmaz tarafından yazılmıştır.

YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

SONRAKİ
« Prev Post
ÖNCEKİ
Next Post »

7 yorum

yorum YAZ
4 Şubat 2017 14:58 delete

ikisi de olsun evet de miiii :)

Cevap Ver
avatar
5 Şubat 2017 12:06 delete

birbirinden ayırmak zordur tabi keşke ikisi de olsa..

Cevap Ver
avatar
7 Şubat 2017 16:35 delete

Bu yerine göre değişir. Ama ikisi de olsa ne iyi olur yaw :)

Cevap Ver
avatar
8 Mayıs 2017 17:39 delete

İkisi de olsun deriz ama hep bir falso çıkar :) Hayırlısı olsun diyelim sonuç olarak :)) Güzel paylaşım olmuş....

Cevap Ver
avatar
8 Mayıs 2017 18:46 delete

İç güzelliğini yakalarsak dış güzelliği bonusu olur artık..Teşekkürler

Cevap Ver
avatar

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayınız. EmoticonEmoticon