Seo Nedir? Seo Bilgileri ile Arama Motoru Uyumluluğu

arama-motoru-optimizasyonu-nasıl-yapılır
Seo Nedir? Seo Bilgileri ile Arama Motoru Uyumluluğu

Seo Nedir? Nasıl Yapılır?

  "Seo" kelime anlamı olarak kısaca arama motoru optimizasyonu (Search Engineering Optimization) anlamına gelmektedir. Dünyada web ile alakalı herkesin önceliği SEO'ya uyumlu yazılar ile arama motorlarında üst sıralarda yer almaktır. Google gibi yıllardır devamlı geliştirdiği çeşitli algoritmalar ile mücadele ederek onların hoşuna gidecek yazılar hazırlamak gerekir. Bunu başardığınız ölçüde Google ile bağlarınız daha kuvvetli olacaktır.

  Kişiler Google da veya diğer arama motorlarında bir konuyla alakalı arama yaptığında 100'lerce değerlendirmeden sonra anında yazılar sıralanır. Bu kriterleri yerine getirmiş olanlar başta olmak üzere sıralanmaya başlar. İşte burada üst sıralarda çıkabilme aşamasına SEO denilebilir. SEO önemli bir teknik ve özgün bir sanat gerektiriyor. İnce eleyip sık dokumak ve sayfanızı buna göre düzenlemek gerekiyor.

 • SEO ile düzenlediğiniz sayfalar arama motoru için dost seçenektir.
 • Gelen ziyaretçilerin aradığını kolay bulması ve düzenli olması şarttır.
 • Sayfanızın hızlı olması ve hızlı açılması.( En önemli değerlendirmelerdendir.)
 • Düzenli aralıklarla içerik girerek popülerliğin artırılması gerekir.
 • Arama motorlarına sitenizle alakalı alışkanlık kazandırarak yazıların hızlı indekslenmesini sağlayabilirsiniz. 
  SEO arama motorları kullanıldığı müddetçe varlığını sürdürecektir. Devamlı güncellenmesinin sebebi web dünyasının yazarlarının kolay yoldan üst sıraya çıkmasını engellemektir. Belirli aşamalar ekleyerek bunları yakalayanları doğru yerde göstermek amaçlı yazarlara karşı kılıçlar çekilmiş vaziyettedir. Bu kadar algoritmayı yerine getirmek için uzmanlık gerektiğinden bilinenleri yerine getirip, Google ile zıtlaşmadan yola devam etmek gerekir. Google her yerde adamları olan mafya lideri gibidir ona yaklaşmak için önce adamlarını ekarte etmek gerekir. Geçici başarı yakalamak için yanlış yollara girerseniz mutlaka cezası olur.


Site İçi SEO Nedir?

  Google algoritmaları ile mücadele etmenin en kolay yolu'dur. Çünkü Site dışı SEO ile uğraşmak için uzmanlık gerektiğinden daha çok site içi SEO'ya yönelmek gerekir. Müdahale edebileceğiniz bir yol olduğundan nelere dikkat etmeniz gerektiğini yerine getirebilirsiniz.

 1. Görselleriniz bulunabilir ve doğru boyutlarda olmalıdır. 
 2. Özgün ve kaliteli içeriklerinizin mutlaka noktalama işaretlerine ve yazım kurallarına uyumlu olması ve makalenin anlaşılır olması gerekir. 
 3. Sitenizde benzer yazılar veya popüler yazılar gibi seçenekler veya buna benzer yönlendirmeler ekleyerek geçirilen süreyi artırmak ve yeni sayfaları ziyaret etmesini sağlamak gerekir. 
 4. Anahtar kelimeler ve başlık etiketleri girilmelidir. 
 5. Robot.txt ve sitemap oluşturulmalı ve arşiv paylaşılmalıdır. 
 6. Sayfanızın mobil uyumlu olması için gereken altyapının sağlanması gerekir.

Site Dışı SEO Nedir?

  Bu kısım daha çok sizin karşıdan görünüşünüzdür. Bu nedenle dışarıdan gelen bağlantılar önemlidir ve yazılarınızın değerini artırır. Forumlar, sözlükler, haber siteleri gibi bir çok ve benzersiz alanda sayfanıza bağlantılar almalısınız. Bunun için önemli sitelerde yorumlarda bulunmak bile bir dönüş sağlayabilir. Alacağınız backlink ile üst sıraları biraz daha hedefleyebilirsiniz. Google gelişen yapısıyla kandırılmak istendiğini, kopya içerikleri anlayacak kuvvetli bir hafızaya sahiptir. Doğal yollarla sitenize bağlantı verilmesini beklemek ve bunu sağlamak için kaliteden taviz vermemek zorundasınız. Siz belirli bir çizgide yürüdükten sonra siteniz zaman içinde fark edilecek ve kendinizden bahsettireceksiniz.
  Her şeyin para kazanmak amaçlı olduğunu düşünürsek Google gibi bir devin rekabeti yüksek seviyede tutması normaldir. Dizinlere ve forumlara ekleyeceğiniz bilgiler ve yapacağınız yorumlar dışında yapılması gereken çok fazla iş vardır. Bu yöntemleri bilmeden SEO çalışmasına girmek riskli hatta tehlikeli olabilir. Yapacağınız yanlışlıklar sitenizin ceza almasına ve sonuçlarda çıkmamasına neden olabilir.

  En etkili hit alma yöntemi kaliteli ve belirli konularda yazılar yazarak, takipçi kazanmak ve paylaşılmasını sağlamaktır. Doğal yollarla alacağınız bu hitler Google tarafından takdir edilecektir. Önemli olan nokta gelen ziyaretçileri kendinize bağlamak ve onlar aracılığı ile değerli bir siteye sahip olarak devamlı bir yükseliş ve para kazanma yoluna girersiniz. Ayrıca reklam yaparak popüler ve üst sıraları zorlayan bir site olabilirsiniz. Doğal yollarla devamlı gelişme göstererek trafiğini artıran, düzenli paylaşımlarda bulunan, kendisine abone kazanan siteler popülaritesini daha da sağlamlaştırır.

SEO'ya Uyumlu Site İçin 10 Seçenek Özet

 1. Özgün ve kaliteli uzun yazılar.
 2. Özgün ve içerikle alakalı görsel.
 3. Ziyaretçilerin sayfanızda daha uzun kalmasını sağlamak.
 4. Sayfanın hızlı açılmasına özen göstermek ve gereksiz kodları kaldırmak.
 5. Sosyal medya sayfalarımızdan ziyaretçi çekmek.
 6. Bilinirliği artırmak amaçlı başka sayfalarda yorumlar yapmak ve kendinizden bahsedilmesi.
 7. Aldatmak amaçlı backlinklerden kesinlikle uzak durmak ve referans'a önem vermek.
 8. Meta tagların doğru girilmesi gerekir.
 9. Resim alt etiketlerinin mutlaka girilmesi gerekir.
 10. Eski yazılardan yeni yazılara linkler vermek içeriği destekler.
  SEO uyumu için yapabileceğiniz bazı özellikler için "Blog İçin Gerekli Kodlar ve Özellikleri Nelerdir? yazımı okuyabilirsiniz. Sitenizin SEO uyumunu ölçmek için buradan analiz yapabilirsiniz.

Bu yazı Doğuş Hakan Yılmaz - Seo Bilgileri ve Blog İpuçları tarafından yazılmıştır.

YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

SONRAKİ
« Prev Post
ÖNCEKİ
Next Post »

8 yorum

yorum YAZ
20 Ocak 2017 23:01 delete

Deep Tone'un sayfasında duyurduğu adresinize izleyici olmak üzere geldim. Merhaba :)

Cevap Ver
avatar
21 Ocak 2017 15:55 delete

backlink oldukça önemli, elinize sağlık hocam..

Cevap Ver
avatar
21 Ocak 2017 20:55 delete

Aynen yorumun için teşekkürler..

Cevap Ver
avatar
22 Ocak 2017 00:36 delete

Bilgilerle dolu, harika bir icerikti.

Cevap Ver
avatar
22 Ocak 2017 15:27 delete

Teşekkürler, beğendiğinize sevindim.

Cevap Ver
avatar
29 Ocak 2017 02:25 delete

Seo konusunda geniş bir bilgiye sahip oldum sayenizde. Robot.txt ve sitemap eklemek nedir ? Onu anlayamadım. Onu da bilgilendirirseniz sevinirim.
Saygılarımla.

Cevap Ver
avatar
29 Ocak 2017 12:58 delete

Teşekkürler öncelikle..Google webmaster(search console) ile siteni eklemen ve oradan site haritası oluşturman gerekiyor.

http://dogushakanyilmaz.blogspot.com/2016/12/google-web-yoneticisi-search-console.html

yazımı okuyabilirsin..

Cevap Ver
avatar

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayınız. EmoticonEmoticon