Seçimlerinizden Önce Vazgeçtiklerinizi Değerlendirin


  Hayat seçimlerden ve getirdiği sonuçlardan ibarettir. Yaşadığımız sürece bir çok seçim yapmak durumunda kalırız. Seçimlerimizden ne kadar memnunuz? Aldığımız karar bizi güzel yönde mi etkiledi? İyi ki bu şekilde yoluma devam etmişim? Sorularına verdiğimiz cevaplar neticesinde gerçek huzuru veya bazı sorunları gündemimize getirmiş olacağız. Her seçimin doğru olması ve kusursuz bir hayat yaşanması tabi ki beklenemez. Ama seçimlerimizi yaparken önce nelerden vazgeçtiğimizi bilmemiz bize artı olarak dönebilir. Seçtiklerinizden ne ölçüde faydalanacağınız belli değildir ve yaşamadan öğrenmekte pek zordur. Vazgeçtiğiniz her ne olursa olsun aklınızda ve kalbinizde bir kıyaslamadan geçeceği için istemediğinize kanaat getirme şansınız daha yüksektir. Vazgeçmek veya yok saymak için doğru karar almak gerekir. Çünkü vazgeçtiğinizden arta kalan sizin seçimleriniz olacaktır. Kendi mantığınızdan süzdüğünüz ve değerlendirmeler sonucunda ortaya çıkan her seçim tecrübeleriniz ve geçmiş birikimleriniz olacağından ne ekersen onu biçersin diyerek hayatınıza ona göre yön çizmenizi dilerim.

  "Keşke" sözcüğü hayatımıza pek hoş anlam katmaz. Neden şöyle davranmadım? Keşke diğerini seçseydim? gibi sorulara maruz kalmamak için mutlaka ne istediğimizi bilmeli ve uğrunda bedel ödemeyi bilmeliyiz. Hayallerimizi ve peşinden koşmayı bırakmadan tüm zorluğuna göğüs germeliyiz. Boşa akıp giden zamana isyan etmek yerine doğru müdahalelerde bulunmak gerekir.
Rahatına düşkün biriyseniz fazla seçim yapmaz var olan düzeni korumak istersiniz. Aslında yapacağınız seçim sizi sadece rahatınızdan edecekse mutlaka denenmelidir. Düzen bozmadan yeni bir düzen inşa edilemez. Risk almayı göze aldığımız kadar ve taleplerimizi taze tuttuğumuz kadar doğruyu bulmak konusunda iddialı olabiliriz.
  Hedefinize ulaşmak için çabalarınız ve mutlaka B planınız olmalıdır. Yalnız zorluklarla karşılaştığınızda çabalardan kaçarak B planını devreye sokmak hedefinizi saptırabilir. İdeal olanı yakalamak için gücünüzü ve konsantrenizi seçimlerinize ve getirdiklerine adamalısınız.

Bu yazı Doğuş Hakan Yılmaz tarafından yazılmıştır.

YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

SONRAKİ
« Prev Post
ÖNCEKİ
Next Post »

4 yorum

yorum YAZ
26 Ocak 2017 21:00 delete

Çok güzel bir deneme yazısı olmuş, okumayı en sevdiğim tür düşünce yazıları :)

Cevap Ver
avatar
26 Ocak 2017 22:43 delete

Teşekkürler, yazdığım sözlerden faydalanarak açıklamaya çalışıyorum.

Cevap Ver
avatar
29 Ocak 2017 16:50 delete

Vazgececegimiz şeyleri cok iyi dusunmeliyiz. Sana katılıyorum. Ondan sonra keşkeler dönüp duruyor ruh dunyamizda. Güzel bir yazıydi.

Cevap Ver
avatar
29 Ocak 2017 17:41 delete

Aynen her seçim aslında vazgeçiştir..teşekkürler

Cevap Ver
avatar

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayınız. EmoticonEmoticon