Kan ve Organ Bağışı Neden Önemlidir?

kan ve organ bağışı önemlidir

  Kan bağışı yapmak hem kendi sağlığınız için faydalıdır hem de ihtiyacı olanlara faydalıdır. Bağış yapılan kanlar ihtiyaç fazla olduğundan depolanamıyor. Hangi kan grubundan olursanız olun mutlaka bağışta bulunarak hayat kurtarabilirsiniz. Bazen yakınınız bazende hiç tanımadığınız birinin yaşadığı zorluğa destek olabilirsiniz. Duyarlı ve bilinçli her insanın en önemli görevlerinden biri düzenli aralıklarla kan bağışı yapmaktır. Kaynağına sahip olduğumuz kan ile sadece lazım olduğunda değil devamlı olarak bağışta bulunarak vatandaşlık ve akrabalık görevimizi yerine getirebiliriz. Bilinçlenmiş toplumlar bağış işlemlerini rutin hale getirerek kanayan yaraya merhem olmuşlardır. Bir ailenin acısını dindirmek veya bunda pay sahibi olmak bile insanı mutlu eder. Yardımlaşmayı, paylaşmayı unutmayalım ve zamanında bağışta bulunalım.

  Organ bağışı da çok önemli ve değerli bir bağıştır. Ülkemizde son yıllarda bilinç aşılanmaya çalışılıyor ama bildiğim kadarıyla yeterli seviyeye ulaşamadık. Oysa hayati fonksiyonları bitmiş olan birinin bir çok hayat bekleyen insana çaresi olabilir. Umutları tükenmiş ve uyumlu organ bekleyen binlerce insan varken hayatını kaybetmiş bedeni faydasını görmeden defnetmek doğru olmasa gerek. Sevdiğiniz birini kaybettiğinizde başka bedende bir şekilde can bulmasına destek olunmalıdır. Manevi dünyanızda yeri baki olan birinin belki de bir kaç kişiye birden umut ışığı olabileceğini unutmayın.

Kimler Bağışta Bulunabilir? 

  1979 tarih ve 2238 sayılı yasa gereği organ bağışının yapılabilmesi için 18 yaş veya üstünde olup akli dengesi yerinde olan herkes sağlık Müdürlüklerine, hastanelere, organ nakliyle ilgili dernek ve kuruluşlara başvurarak, doku ve organ bağış belgesi alabilir. Organ bağışı yapıldığı mutlaka yakınlara da bildirilmelidir. Bunun nedeni; bir kişide beyin ölümü gerçekleştiğinde akrabalarının organ bağışı konusunda karar vermelerinin istenmesidir. Bağış yapan kişi sonradan fikrini değiştirirse, bağış kartını yırtıp atması ve bu karar değişikliğini aileye bildirmesi yeterlidir.

 Hangi Organlar Bağışlanabilir? 

  Tıptaki gelişmelerin bugün geldiği noktada, insan vücudunun birçok organı nakil edilebilmektedir. Bağış yapılabilecek organlar düşünüldüğünde, sadece ölümden sonra bağışlanabilecek organlarla, yaşarken de bağışlanabilir organlar arasında bir ayrım yapmak gerekiyor. Yaşarken bağışlanabilir organlarda, yaşayan bir insan,diğer bir insana gerekli olan organı veya hücreyi bağışlar. Bu organlar çift veya tabaka halinde olan veya kendini yenileme özelliğine sahip olan organlardır. Örneğin; böbrek, karaciğer ve yenilenebilir özelliğe sahip hücreler veya kan, ilik ve üreme hücreleri gibi dokular. Burada bağış yapanın yaşından ziyade organın durumu çok önemlidir ama genelde 70 yaş üstündekilerin organları nadir durumlarda alınmaktadır.
  Ölümden sonra bağış kabul edilebilecek organlar ve dokular; pankreas, damar, bağırsak, kulak kemikçikleri, deri, kalp, kalp kapakçıkları, gözün saydam tabakası, kemik dokusu, kıkırdak dokusu, karaciğer, akciğer, böbrek, kas ve beyin zarının bir kısmı.

YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

SONRAKİ
« Prev Post
ÖNCEKİ
Next Post »

4 yorum

yorum YAZ
22 Ocak 2017 21:23 delete

Kan bağışı tanımlanamayacak kadar yüce bir davranış. Üstelik bağışlayanın sağlığı için de iyi. Hele de az bulunan kanlar olursa. Bağışlayanlara her zaman içten teşekkürler göndermekteyim.

Böyle yazılara ihtiyaç var. Çok teşekkürler :)

Cevap Ver
avatar
22 Ocak 2017 21:56 delete

Bende yorumunuzla katkı sağladığınız için teşekkür ederim. Elimden geldiği kadar her konuya değinmeye çalışıyorum.

Cevap Ver
avatar
23 Ocak 2017 17:47 delete

Gerçekten çok yararlı bir yazı olmuş. Başına gelmeden kimse anlamıyor ama ben eşim için kaç kereler Kızılay Kan Bankasına telaşla gitmiştim. Sonra hastahanenin bünyesinde bir yeri açıldı da koşturmaktan kurtulmuştum. Organlarımızı da bağışlamalıyız. Dînen hiç bir sakıncası yokmuş, hani endişe duyanlar için diyorum. Ben zaten çaresiz insan görmeye dayanamam.

Kutlarım yayın için Doğuş. Dilerim ihtiyacı olan herkes bulur anında. Sağlıcakla kal oğlum :)

Cevap Ver
avatar
23 Ocak 2017 19:22 delete

Yorumunuz için teşekkürler değerli büyüğüm..Kıymetli yorumunuzla yazıya destek olmanıza mutlu oldum.

Cevap Ver
avatar

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayınız. EmoticonEmoticon