Bilginin Sınırı ve Sonu Var mıdır?

bilginin sınırı ve sonu var mıdır


  Bilgi nedir? Bilginin sınırı ve sonu var mıdır? Her insanın öğrenme kapasitesi vardır ya da gerçek kapasitesinin farkında değildir. Bilgi öyle uçsuz bucaksız bir deryadır ki hiçbir zaman tamamıyla her şeyi öğrendim dememiz mümkün olmayacaktır. Her insan da aynı seviyede bilgi açlığı çekmediğinden her kes kendi ölçüsü kadar bilgiyle dolacaktır. Bu sınırı belirleyende yine kendisidir. İnsan beyni öyle bir kodlanmış ki bizlerin onu doldurması imkansızdır ama bu mükemmel organımızı daha fazla kullanmamızı engellemez. 

  Okudukça, merak ettikçe, sordukça, sorguladıkça, dahasını istedikçe yeni bilgiler için beynimiz yer açmakta cömert davranacaktır. Meraklı insan yanlış bildiğini düzeltir veya değişen bilgileri güncel tutar. Bu sözü yazarken amacım bilgi sonsuzluğunda herkesin bir çizgisinin olduğuydu. Benim takıldığım yer insanların fazla araştırma gereği duymadan ya asılsız bilgilere kulak asması ya da hiçbir yeni bilgiyle ilgilenmemesi oldu. Bilgi paylaşıldıkça çoğaldığı gibi öğrendikçe de artan bir deneyimdir de. Çünkü Avrupayı öğrenmek için illa ki uçağa binip gezmeniz gerekmez elinizdeki imkanlarla her konuya gezmiş kadar hakim olabilirsiniz. Bir kitap okuyarak başkalarının yaşadığı tecrübelerden dersler çıkarabilirsiniz. 

  Bilgi insanın en önemli özgüven kaynağıdır. Sabah evden çıkarken sıktığınız parfüm gibidir. Etkileyemeyeceği insan çok azdır. Sosyal hayatınızda bildiklerinizle saygınlık kazanırsınız. Her şeyi bilmek imkansız dedik ama merak devreye girdiğinde herhangi bir sorun olduğunda çözümünü öğrenmek en doğrusudur. Banane ya da boşver demektense kulak vermek, öğrenmeye çabalamak faydalı olacaktır. Herkes gerçekte olduğu kapasitesini bilerek, mükemmel görünmeye çalışmayarak(mükemmel karakter yoktur kabullenmek vardır.) bilgiye aç yaşamalıdır. Çok bilgili görünmeye çalışmakta yanlış çünkü insanların sizin hakkınızdaki fikirlerini olumsuz etkileyebilirsiniz ki bu da ilişkilerinize zarar verebilir. Konu dallandı başka yerlere gitmeden bilmek konusunda merakınızı kaybetmemenizi ve öğrenme kapasitenizi dinamik tutmanızı öneririm.
"Bilginin sonu yoktur sınırı vardır, sonsuz bilginin sınırı da insanın merak ve öğrenme kapasitesidir."
                                                                         Doğuş Hakan Yılmaz

YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

SONRAKİ
« Prev Post
ÖNCEKİ
Next Post »

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayınız. EmoticonEmoticon