Hayat Tecrübesi Nasıl Kazanılır?

tecrübe için yaşlanmak şart mıdır?

  Kişisel gelişimimizi tamamlayan en önemli unsurlardan biri de yaşadıklarımızın bizlerde bıraktığı etkidir. Herkes dünyaya geldiğinde boş bir kağıt gibidir ama öğrendiklerimiz ve aldığımız dersler ışığında tecrübeleniriz. Ancak bu demek değil ki tecrübeli olmak için yaşlanmak şarttır veya yaşlı olan herkes tecrübe sahibidir. Ben sözlerimi yazarken yaşadıklarımdan çok başkalarının yaşadıklarından yola çıkarım ve hayatıma uyarlarım. 
  Yaşı genç ama hayatı dolu dolu yaşamayı seven, risk alarak yeni fırsatlar için girişimde bulunan ve bunların etkisiyle yaşadıklarından olumlu ve olumsuz yönde kazanımlar sağlayarak tecrübe edinebilir. Çünkü tecrübe kelime anlamıyla zamanla elde edilen bilgi birikimidir. Deneyim için önce zaman sonra yaşamda biriktirdikleriniz gerekir. İnsanlar hayatları için bir çok kararlar alırlar ve sonuçlarında yaptıkları hatalara tecrübe adını verirler.   
  İnsanoğlu ölümsüz bir canlı olmadığı için tecrübe edinecek kadar vakti olmayabilir. Çevresindeki herkesten faydalanarak, dinleyerek, gözlemleyerek onların birikmiş tecrübelerinden faydalanılmalıdır. Bu uğurda daha az kaybetmek için edinilmiş tecrübeler dikkate alınmalıdır. Yaşlanarak kazanmaktansa yaşayarak kazandığınız tecrübe hayatınıza rehber olur ve kıymetli zamandan kazanırsınız. Hayata dair tecrübelerin sizi olgunlaştırmasına müsade ederek birikimli insan olarak boşa nefes almadığınızı kendinize ispatlamanızı tavsiye ederim.

Hayat tecrübesi nasıl kazanılır?

  Doğru olduğunu düşündüğünüz kararların bazen yanlış çıkması ile tecrübe kazanılır. Başkalarının yanlış kararlarını dikkate aldığınızda aynı tuzağa düşme ihtimalini azaltabilirsiniz. Araba alacaksınız mesela hangi marka, motor gücü, piyasa değeri, aksesuar kalitesi, servisi gibi araştırmaları yapmadan sırf dış görünüşü güzel diye paranızı yatırırsanız sonunda yaşayacağınız hüsran size pahalı bir tecrübeye neden olabilir. 
  Evlenmeye karar vermeden önce çevrenizdeki insanları izlemenizi tavsiye ederim. İkili ilişkilerinde nasıl davranınca mutlu olunuyor veya evlendikten sonra hangi sorumluluklar üstleneceksiniz, nasıl birisiyle uyum sağlarım gibi soruların cevaplarını bulmak için illaki evlenip, boşanarak doğruyu bulmak gerekmez. İşte iyi bir gözlemci olduğunuzda ve kendinizle inatlaşmadığınızda, tecrübeleri kendinizle içselleştirdiğinizde hayat sizin için daha yaşanır bir hal alacaktır. Herkes değişime açık olmalıdır, kendini yenileyebilmelidir böylece yeni keşiflere hazır olur ve yaşadıklarınız sonucunda tecrübe edinmeye başlarsınız.
"Tecrübe sadece ilerlemiş yaşta ve ak düşmüş saçta bulunmaz. Başkalarının hatalarından ders çıkarmasını bilen, gözlemlerini hayatına uyarlayan kişi de bulunur."
                                                                         Doğuş Hakan YılmazYAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

SONRAKİ
« Prev Post
ÖNCEKİ
Next Post »

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayınız. EmoticonEmoticon