Kıskançlık Nedir? Aşırı Kıskançlık Sorunu


  Kıskançlık nedir? Bir kişinin veya ilişkinin bitirilmesi korkusundan doğan aşırı sahiplenme ve olumsuz tutumdur.
Kıskançlığı yenmenin yolları nelerdir? Özgüveninizi yüksek tutacak telkinler verin, sorunun karşı tarafta değil sizde olduğunu kabullenin, kimsenin kontrol edilemeyeceğini kabullenin, eşinize güvenmek için şans verin.

  Kıskançlık her evliliğin tadıdır dozu ayarlandığında. Her sevgilinin ilk tartışması ve barışmaya ilk vesilesidir. Kıskançlık olmayan yerde aşk olmaz, heyecan olmaz. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi aşırı kıskançlık da sıkar, boğar insanı. Kıskançlığın fazla olduğu yerde güvensizlik filizlenmeye başlar. Bu nedenle ayarında yaşamalıyız hayatı da aşkı da. Her ilişkinin tadı tuzu olan kıskançlık biraz da kendine olan güvensizliğinde işaretidir. Hatta bazen ileri safhalarda hastalık derecesinde bünyeye yerleşir. Tedavisi ve aşırı kıskançlıktan kurtulmanın yolu belki de öz güven eksikliğini gidermektir.

  Ya kendini olduğun gibi kabul edeceksin ya da başkası gibi olmaya çalışmayacaksın. Seven insan kıskanır ama hayatı zindan etmez kimseye. Sevdiğini kaybetme korkusu nedeniyle yapılanlar sonucunda o sevgili kaybedilir genelde. Gram gram yaşadığında cilve olurken tadını kaçırdığında şüphe verir. Aklında bin bir türlü sorular akmaya başlar. Aldığın cevaplar seni tatmin etmemeye başlar. Kıskançlığın ilerleyen boyutlarında nasıl hatalar yapıldığını televizyonlarda görüyoruz. Kendine güvenen her insan sevdiğine de güvenir. Devamlı kontrol altında tutulan bir sevgi beslenemez ve kendine alan bulamadığından ilk fırsatta kaçmaya çalışır.

  Hiçbir sevginin ifade şekli kıskançlığın zırhında saklanamaz. Kıskançlık bir hata değildir ama abartıldığında büyük derslere neden olabilir. İlişkileri yıpratan en büyük neden haline gelebilir. Kıskançlık belki de sevginin önünde durabilecek en önemli engellerden biri haline gelebilir.
Hiç kıskanç olmamakta ilgisizlikle damgalanır. Bu durumda da monotonlaşan ilişki heyecanını kaybedebilir. Bana kalırsa eşler arasında çok ilgi bunaltır, hiç ilgisiz olmakta uzaklaştırır. Ölçüyü ayarladığınızda yani merak ettiğinizde, birbirinizle şakalaştığınızda, sırtınızı güvene dayadığınızda çıkabilecek sorunların bir kısmını halletmiş olursunuz.
"Sevginin hamurunda kıskançlık yoksa ekmeğin tadı yavan olur."
                                                                           Doğuş Hakan Yılmaz

YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

SONRAKİ
« Prev Post
ÖNCEKİ
Next Post »

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayınız. EmoticonEmoticon