Dizilerin Zararları ve Etkileri

dizilerin zararlı etkileri

  Diziler son zamanların korkulu rüyası gibi bence. Her şeyde olduğu gibi dizilerde de masumiyeti kaybettik ne yazık ki. Ders veren, öğütler içeren, hayatın gerçekleri diziler çekilmiyor artık. Reytinglerin kurbanı olmuş diziler ve onlara çanak tutan bizler varız artık. Şimdilerde her kanalda farklı farklı diziler yayınlanıyor. Aslında farklı derken sadece oyuncular ve kanal adı farklı. Çünkü hangi diziye baksanız konusu aşk! ama ne aşk. Zenginliği, lüks yaşamı ve sadece tüketimi empoze etmeye çalışan dizilerden ben bıktım ama halkımız izliyor sanırım ki hala televizyonlarda gösteriliyor. Bu diziler ile aşkın anlamı değişti, duygular pamuk ipliğine dayalı, gönlün ise kime kaydığı belli değil. Herkesin zevkine saygı duymak lazım biliyorum ama çocukları ekranlardan uzak tutmanızı öneriyorum. Tv de her yer yakışıklı jön, güzel, alımlı manken gibi kızlarla sözde yaşadığı aşklar.

  Diziler o kadar kötü ki bildiğimiz tüm güzel kelimelerin içini boşalttılar. Aşk, güven, saygı gibi...Öyle örnek oluyorlar ki sanki onların gösterdiği gibi herkesin yaşama şansı varmış gibi. Ne iş yaptığı belli olmayan ama insanın ağzını sulandıran hayatlar sunuluyor bizlere. Gerçekler 1300 tl... Belli yaşa gelmiş insanlar hata yaptıklarında buna tercih denebilir ama çocuklar tercih yapmak için çok küçükler ve bu diziler birçok olumsuz tercihi sunarak etkileyebilirler. Dizilerin tek şapka çıkaracağım tarafı verilen emek ve harcanan zamandır. Gerçekten de çok büyük çabalar sergiledikleri ortada ama kazançları da bir o kadar uçuk. Sırf kazancı yüzünden binlerce gencimiz oyuncu olmak için kendini paralıyor. Kısa yoldan zengin olmak herkesin en büyük derdi oldu artık.

  Aile hayatı diye bir kavram da tok oldu hayatımızdan. Akşam bir araya gelerek günün kritiğini yapmak ve sohbet etmek varken herkes bir köşeye oturmuş pür dikkat dizilerde neler olacak onu merak ediyor. Diziler Türk gelenek ve göreneklerine aykırı senaryoları ile toplumun yapısını da değiştirmeyi başardı. Hepimiz Amerikalı, Avrupalı gibi yaşamaya başladık. Korkarım ki insanları ikna yolunu buldular ve istediklerini yaptırmaya başladılar. Dizi sektörü ne yiyeceğimizden, ne giyeceğimize kadar üzerimizdeki etkisini artırmaya devam ediyor. Artık yeni dünya düzeninde savaşmayı göze alamadıkları ülkelerin sosyal yapısına ve ekonomik hayatına müdahale ederek ya da bu yönlü projeleri destekleyerek bu savaştan galip çıkmak. Yazdıklarımın abartılı tarafları olabilir ama gerçek yanlarını da göz ardı etmemek lazım.

  80'ler, 90'lar zamanındaki zekice yazılmış, daha bizi yansıtan dizileri mumla arıyorum doğrusu. Bugün televizyona baktığımda her yer saçma dizilerle dolu ya da saçma sapan insanları uyutan programlar. Anlamadığım bir konu da eski Türk filmlerindeki küfürlü sahnelerin kesilmesi. Mesela Kemal Sunal'ın "eşşoğlueşşek" lafı kesilir. Ne var bunda bilmiyorum ama şunu iyi biliyorum ki dizilerdeki o sigarasız, küfürsüz konular herkese daha zararlı. Neyse hepsini boş verdim çizgi filmler bile değişti hepsi tuhaf yaratıklar ve subliminal mesajlarla dolu. Tüm bunların bendeki tek olumlu yanları izlemeyeyim diye kitap okumaya sarmam ve devamlı film izlememdir. En azından kendi seçtiğim, konusunu bildiğim, oyuncusunu sevdiğim ve sonunda güzel zaman geçirdiğim anlar yaşıyorum.


YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

SONRAKİ
« Prev Post
ÖNCEKİ
Next Post »

4 yorum

yorum YAZ
13 Mart 2017 19:05 delete

Bütün görüşlerinize katılıyorum ama izleyen bir çoğunluk var ki sürekli dizileri farklı versiyonlarla çekiyorlar. Kötü dizlerden daha kötüsü bu gerçek. İzlenmezse, tepki verilirse biraz düzeltirler belki. Tv gibi köreltici bir araçtan soğutarak iyi bir iş yapmış oluyorlar orada da haklısınız.

Cevap Ver
avatar
13 Mart 2017 19:11 delete

Yabancı diziler bu konuda biraz daha iyi..En azından boş zamanlarda film izler gibi değerlendirilebilir ama bizde çok kötü. Tek amaçları ağlatmak, aldatmak, aşk sarmalına bulanmak ve zenginlik..90'larda dizi izlerdik ama onlar samimiydi, bizim gibiydi..Şimdikiler gibi kültürümüzden uzak modernlik diye yutturulan batının kötü tarafları yoktu.

Cevap Ver
avatar
16 Mart 2017 15:38 delete

Geçen senelerde ailecek izlenebilecek birkaç diziyi takip ediyordum ancak bu sene hem oğlumuzdan dolayı hem de artık bahsettiğiniz nedenlerden dolayı soğuduğum için hiçbir diziyi izlemiyorum. Ancak dikkatimi çeken bir şey var ki adamlar hiç durmadan yeni dizi çıkarıyor piyasaya. Önceden sezon başında başlardı yeni diziler şimdi haftada bir yeni dizi çıkıyor.

Cevap Ver
avatar
16 Mart 2017 18:17 delete

Eskiden kaliteli diziler çekiliyordu. Bir de dizilerden başka programlara da yer veriliyordu. Şimdi baktılar ki dizi izleniyor tutuncaya kadar dizi değiştirmekte sakınca görmüyorlar. Gözümün içine baka baka o paraları kazanıp, sözde oyunculukları zevkimin içine etmelerine izin vermiyorum. Hiç samimi değil, hiç bizden değil bu diziler..Tek artı tarafı diziler sayesinde televizyon izlemekten de vazgeçtim kendime vakit ayırıyorum:) Teşekkürler yorumun için

Cevap Ver
avatar

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayınız. EmoticonEmoticon