Öldükten Sonra Ölümsüz Eserler Bırakın

öldükten-sonra-kalıcı-olmak

  Her insan ölümlüdür ve bir gün mezar olacaktır. Kalıcı olmak için fikirler ve geride bıraktığımız eserler gerekir. Herkes dünya'ya boş bir kağıt gibi gelir ama zamanla içini doldurur. Çoğu insan zamanın acımasız olduğunun farkına geç varır. Bir bakmışsın ki yaşlanmışsın ve geriye baktığında neler yaşadım diye sorgulamaya başlarsın. İşte burada pişmanlık yaşamamak ve kendinden bir iz bırakmak çok önemlidir. Seçkin, yetkin ve etkin bir insan olabilmek için çaba gösterilmelidir. Bir çok projede yer alabilmeli, olabildiğince çok insana ulaşabilmelidir.

  İnsanoğlu bu dünya'ya sadece çalışmak, yemek yemek ve çocuk yapmak için mi geldi dersiniz? Bunca alim, şair, filozof, siyasetçi, sanatçı boşuna mı çalıştı ve iz bıraktı. Hayır tabi ki. Çünkü sorgulayan, araştıran ve merak eden insan öğrenir ve öğrendikçe üretir. Kendi fikirlerini oluşturmaya başlar ve fikirleriyle kitleleri etkiler. Kimseye yaranmak için değil kendi düşüncesi olduğu için değerli olacak. Son yolculuğunda tahta at içinde kalan beden olsa da düşünceleri başkasına yol göstermeye devam edecektir. Herkesin içinde hapis olduğu kabuğu kırmaya çalışmadıkça madalyonun diğer yüzünü göremeyeceksin. Zaten önce insan kendini iyi tanımalı ve neler yapabileceğini bilmelidir. Eğer ilgili bir ailen varsa keşfedilmiş dünyanın tek hakimi olmaya hazırsın demektir. Hayat şartlarında ancak nefes almaya güç yetiyor ne eser bırakması demeyin. Çünkü hiçbir şeyiniz yoksa bir kaleminiz olsun. O kalem hem icat eder hem de bir kaç kelam. Yapacağınız küçük bir kıvılcım bile başka yerde alevlenecek kadar güçlenebilir. Kalıcı olmak, başarılı ve saygın olmak için adınızı gelecek nesillere duyurmanın yollarını bulmalısınız.

  Her yaşın ayrı bir kıymeti ve getirisi vardır. Doğru yaşlanmak ve olgunlaşmak için öncelikle her yaşı gerektiği gibi yaşamak gerekir. Birikmeye başlayan insan ancak taşarak etrafına faydalı olur. Hem bilgi hem de deneyim elde ettikçe paylaşmak için sabırsızlanırsınız. Yaş alma sürecinde kendinize kattığınız her şey değerlidir ve belki de sizi mutlu eden şeyler imzanız olacaktır.
"Ölümlü bir bedenin ve kapladığı alan kadar yerin var mezarda. Fikirlerin varsa ölümsüzleşir ve kabuğuna sığmaz taşarsın cihanda."
                                                                           Doğuş Hakan Yılmaz

YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

SONRAKİ
« Prev Post
ÖNCEKİ
Next Post »

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayınız. EmoticonEmoticon