Etkili Anlamak İçin Neler Yapılmalıdır?

dinleme neden önemlidir

  Sözlerimden en çok ilgi görenlerdendir. Bu sözü yazarken neyi ve kimi düşündüğümü hatırlamıyorum ama beni etkilediği kesin. Çevremiz zaten o kadar anlayışsız ki anlamak şöyle dursun dinlemek için bile sabır gösteremiyor. Artık eskisi gibi gerçek dost kalmadı ve tahammül seviyesi iyice azaldı. Yetersiz ve ilgisiz dinleme nedeniyle önceden hazırladığımız cevaplar ile geçiştiriyoruz. Oysa sana sorunlarından bahseden kişiyi dinlemek, onun duygularına tanık ve ortak olmak hem değerli hissettirir hem de belki sorununa çözüm getirir. Anlayışlı olmak, hızla akan hayatın içinde sevdiklerimize biraz daha zaman ayırmak gerektirir. Hemen ne anlatacaksa anlatsın da gideyim şeklinde tavırlar onu sizden uzaklaştırır. Daha samimi ve gerçek dinlersek aynı oranda anlatmak istediklerinizi sizde başkasına dinletebilirsiniz. Sadece kendiniz için verdiğiniz mücadele sonunda yalnızlık getirecektir. Bu nedenle yakınlarınız olmalı ve mümkün olduğunca dinleyerek onlarla düğümlenmelisiniz. 

  Bazıları vardır belki sizlerin de çevresinde vardır bilmiyorum ama tam kendinizle alakalı bir şeyler paylaşacaksınız hemen sözünüzü keser ve kendi sorunlarını ön plana çıkarır. Sizin konuşup, dertleşeceğiniz anda başka bir dertle karşı karşıya bırakır sizi. Sizinle sorun yarıştırırcasına sadece kendisinin konuşulmasını bekler. Böyle bencil tanıdıklarım olduğu için mümkün olduğunca meselelerimi onlarla paylaşmıyorum. Halbuki dinlemesini bilirsen dost edinirsin değil mi? Sıkıntılı anında veya mutluluğunda tam kapasite dinlediğinizde konuşmalar o zaman değerlidir. Çünkü arkadaşın sana gelmişse senden beklentisi sadece onu dinlemen ise iyi veya kötü gün fark etmez yanında olmak gerekir.  

  Karşındakini anlamak için önce onun yerine kendinizi koymanız gereklidir. Sonra onun hissettiklerini özümsediğinizde mutluluğuna veya acılarına ortak olursunuz. Onun dünyasına adım attığınızda anlamak için değil yardımcı olmak için varsınız demektir. Kafanız dağınık olmamalı, sabırsız ve pasif olmamalısınız. Hiçbirimiz mükemmel dinleyici değiliz belki ama en azından çabalarımızı artırmalıyız. 

Nasıl dinlediğiniz biliyor musunuz?
  • Göz iletişimi sağlayarak
  • Başınızı sallayarak
  • Sorular sorarak
  • Not alarak
  • Konuşulanlara dayanarak bir şeyler ekleyerek
  • Dinlemenizi engelleyecek etkenlere izin vermeyerek
Hangi yöntem ve usulle olursa olsun dinlemek konuşana değer vermektir. Verdiğiniz cevaplar da bu değerin karşılığı gibidir. 
"Anlamak için acele etmeseydin, cevap vermek için mücadele etmezdin."
                                                                    Doğuş Hakan Yılmaz

YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

SONRAKİ
« Prev Post
ÖNCEKİ
Next Post »

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayınız. EmoticonEmoticon