Kadınların Duvarın Ardındaki Tarafları

  
Kadınların-hayattaki-yeri-ve-önemi

  
   Toplumsal hayatımızda kadınlarımızın yeri ve önemi yadsınamaz bir gerçek. Duvarların ardındaki sevgili derken eski bayanlarımızla yeni bayanlarmızın hak ettiği ve hak etmediği muamele'den bahsediyorum. Ben bu konuyu en çok Yeşilçam'daki filmlerin konusu ve kadınların yeri olarak ele almayı uygun buluyorum. O zamanlar kadınlar sadece çocuk doğuran, anne olan ve cinsellik üzerinden anlatılırdı. Bu şekilde yaşayan kadınların mahallede adı çıkar, bir işte çalışmaz(ev kızı olur) ve kocasının veya ailesinin arzularıyla orantılı yaşardı. Bu tarz hayat süren kadının en yakın ailesinden başka herkese duvarları vardı. Bu duvarlar arasında sevgili olmanın da zorlukları vardı. 

   Çağ ilerledikçe ve dünya teknolojik gelişmelerle küçülmeye başladıkça insanların gözü açılmaya başladı, yeni umutlar belirdi ve kadınlar toplumda hak ettiği yeri almaya başladı. İş hayatında başarılı iş kadınları, bilim dünyasında adından söz ettiren kadınlar, siyaset sahnesinde temsil ettiği kişilerin hakkını savunan kadınlar, ailesi içinde saygı gören, fikirlerine değer verilen kadınlar vardı artık. Kadınlar için gelişen dünya erkekler için pek öyle olmadı bence. Kadına şiddetler arttı, cinayetler çoğaldı, tecavüzler zaten kanayan yara olmaya başladı. Zihniyet kötüleşmeye, kimse kimseye saygı göstermemeye başladı. Artık hayatın içinde olan kadınlarımız yeni duvarlar keşfetmek durumunda kaldı. Yeri geldi kocasına, yeri geldi hocasına, yeri geldi patronuna duvarlar örmek zorunda kaldı. Bu nedenle güçlü olmaya başlayan kadınlar artık ezilmeyecek ve ayaklarının üzerinde duracaklardı. Hangi çağda olursak olalım kadınların en büyük beklentisi kendini özel hissettirecek birisi tarafından sevilmek ve sevmekti. Bu kadarına bile layık görülmeyen kadınlar duvarlarında yaşamaya mahkum bırakıldılar. Onları anlamaya çalışmadıkça, narin olduklarını unuttukça, duygularını incitip kötü davrandıkça bu duvarlar pek yıkılmayacak gibi. 

"Ne petrol kuyusu olanlar,ne kişisel servet sahipleri,ne emlak zenginleri,ne de ünlü simalar değil!, kadınlara sadece hak ettiği değeri verenler yaşayacak saltanatı..."

                                                                                                                                                     Doğuş Hakan Yılmaz

YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

SONRAKİ
« Prev Post
ÖNCEKİ
Next Post »

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayınız. EmoticonEmoticon