Karakalem Portre Çizmenin Metodları

  Karakalem bilinen en eski sanat dallarından biridir.El yeteneğinin yanında sabır ve görüntüyü doğru okumak önemlidir.Erken yaşta başlamanın faydası olacağı gibi kendinizi geç fark etseniz de yeteneğinizi geliştirin.Çizime yeni başlayanlar ve merakı olanlar için umutlarını devamlı taze tutmalarını tavsiye ederim.

  Karakalem çizimleri genellikle portre ile başlar daha sonra başka canlılar ve nesneler üzerine devam eder.Portre çizebilmeniz için öncelikle insan vücudunu ve yüz yapısını iyi bilmeniz gerekir.Göz,kaş,kulak,burun çizerken doğru yerlerde konumlandırmanız gerekir.Herkesin bir başlangıç noktası vardır.Kimi saçlardan başlar,kimi kafadan başlar.Ben ilk göz çizerek başlarım ve daha sonra kafa yapısına geçerim.Çizmeye başlarken 4h ve hb gibi ince uçlu kalemler ile resmin taslağını çıkartmanızı öneririm.Hatalarını bu aşamada düzeltirseniz gölgelemeye geçtiğinizde silgi izleri bırakmazsınız.Çünkü beyaz bırakılması gereken bir yeri yanlışlıkla karalayıp silerseniz aynı görüntüyü vermez.Mutlaka temiz bırakmalısınız.


  

1. Göz nasıl çizilir?


  Soru basit ama uygulaması kolay olmayan bir organdır göz. Bakışlardaki o samimiyeti vermek için çok çizim yapmak gerekir. Ama dikkat edeceğiniz önemli bir kaç yerinden bahsedeyim hemen. Mesela ilk olarak göz bebeğinde yapılan hata şudur: Göz kapağını çizdiğinizde göz bebeğini tam olarak doğru konumlandıramamak. Önce taslak çıkartacağınız için kapağın üzerine de gelse göz bebeğini yuvarlak olarak çizin. Bakış şekline göre göz kapağının üstüne gelen kısım zaten kirpik olarak kalacaktır. Ayrıca göz bebeğinin içine yansıma yapmak için bir kısmını beyaz bırakarak kalanını boyamanızdır. Bunun dışında göz ile alakalı en çok yapılan hata göz kapağının alt kirpiği ile göz çizgisi arasında boşluk bırakmamaktır. Kirpiği göz çizgisinin biraz altında kalacak şekilde çizerseniz daha doğru sonuç verir. Gözün beyaz kısmı hiçbir zaman öylece bırakılmamalıdır. Üst göz kapağının bulunduğu bölge daha koyu tutularak hafif ton verilmelidir. Göz ile kaş arasında kalan çizgiyi kesinlikle unutmayın ve göz altı torbası için portrenin yaşına göre hafif çizgi yapabilirsiniz. Gerisi gölgelendirme gördüğünüzü kağıda geçirmedir. Pratik yaptıkça eliniz bütün kıvrımları daha iyi tanıyacaktır.


2. Burun nasıl çizilir?


  Burun çizerken de gözde olduğu gibi önce taslak çıkartmalısnız. Burunun zorluğu işin çoğunun gölgelendirme ile olmasıdır. Ben çizdiğimde önce burun deliklerini belirlerim sonra ana hattını çizerim. Eğer aklınızdan bir çizim yapıyorsanız Işığın geliş açısını hesap ederek ona göre gölgelendirme uygulayın. İlk başlarda tavsiyem siyah beyaz resimlere bakarak çizin. Burunun göz ile temas ettiği yerde hafif kıvrım olur onu verdiğinizde burun daha net ortaya çıkar. Burunun sorun olan yeri genişliği ve uzunluğudur.Aşağıda çizdiğim Rihanna örneğinde olduğu gibi bazı burunlar geniş olabilir.Gördüğünüzü doğru aktarana kadar deneyin,üstünkörü çizip bırakırsanız sonuçta siz üzüleceksiniz.


3.Dudak nasıl çizilir?


  Dudak çizimi kolay gibi görünse de doğru yerleştirmesi zordur. Bana göre dudağın başlangıcı ve bitişi iki göz bebeğinin ortasına denk gelmelidir. Genelde çoğu insanın üst dudağı daha incedir ve alt dudak daha kırışıktır. Kapalı bir dudak çiziyorsanız iki tarafın birleştiği yeri koyu tutmalısınız. Bunun dışında üst dudağın burun ile arasındaki hafif çukuru çizmeyi unutmayın. Yalnız bu çukuru çok belirgin yapmayın ki gerçekçiliği bozulmasın. Orantısına da dikkat ettiğinizde sorun kalmayacaktır.


  Bunların dışında diş çizerken aralarında ki çizgiyi koyu tutmayın. Sadece dişin alt ve üst bitiş yerlerini koyu tuttuğunuzda ve her dişi kendi boyutuna göre çizdiğinizde gerçekçi sonuçlar alırsınız. Kaş çizerken altta ve üstte kılların tek tek çizilmesi gerekir. Karalama yaparsanız kıl olduğuna inandıramazsınız. O yüzden net çizgilerle yön vererek çizmelisiniz. Başlangıç yeri dik olur ve bitişe doğru hep eğimli şekilde olur kaşlar. Eğer yanakta elmacık kemiği yapmak istiyorsanız dudak bitiminden kulak memesine doğru yay çizerek gölgelendirebilirsiniz. Resimlerin genelinde alın ortası daha daha parlak olur yani ışık alır. Bazı portre çizerlerin bir göz için bir gün uğraştığını biliyorum. Emek verip, anatomiyi iyi bildiğinizde bolca da sabır göstererek harika çizimler yapabilirsiniz.

  Bende karakalem de usta değilim tabi ki ama tecrübe ettiklerimi paylaşmak istedim sadece. Yanlışlar düzeltmek içindir, hepimiz birbirimize destek olarak gelişeceğiz.

İlk çizdiğim resimlerden örnekler:

Bu resimleri çizdikten sonra merakımın bu yönde olduğunu 26 yaşımda anladım.Sizde kendinizi keşfetmeye çalışın,başkasının sizi yönlendirmesiyle başarı yakalamanız zor.


Hayko Cepkin Karakalem
Miranda Kerr Karakalem
Cem Yılmaz Karakalem
Okan Bayülgen Karakalem

Son çizdiğim resimlerden örnekler:Rihanna Karakalem
Kurt Seyit Karakalem
Kadir İnanır Karakalem
Barış Manço Karakalem


Özgecan Karakalem

YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

SONRAKİ
« Prev Post
ÖNCEKİ
Next Post »

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat edin.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.
5) Yorumunuza ikon eklemek için "Emoticon" butonuna tıklayın.
6) EmoticonEmoticon