Karakalem İçin Çizim Malzemeleri

Çizim Malzemeleri  Karakalem çizme yeteneğinin yanında doğru malzemeler kullanmakta önemlidir. İstediğiniz sonucu almak için en iyi dokunuşları yapmanız gerekir. Yeni başlayanlar için bir kaç tavsiye vermek istiyorum. Piyasada rahatlıkla bulacağınız Faber Castell dereceli kalemler ile başlayabilirsiniz. HB, 2B ve 2H çiziminiz için yeterli olabilir ama daha koyu tonlamalardan hoşlanıyorsanız aynı mantıkla 4B, 8B, 9B gibi kalemleri de alabilirsiniz. Kendinizi geliştirdikçe daha profesyonel kalemlere geçiş yapabilirsiniz.Tahta kalemler dışında hemen her evde bulunan mekanik uçlu kalemler kullanabilirsiniz. Kalemtıraş kullanmak zorunda kalmazsınız ve ince detayları daha kolay verirsiniz.


  Kömür önemli bir araçtır ama etrafa çabuk bulaşır. Bu yüzden ben kömür kalem kullanıyorum. Geniş alanları bu kalem ile daha çabuk tonlarsınız. Çizimlerde gerçekten çok işe yarıyor.
  Kalemtıraş veya maket bıçağı gibi aletiniz olmalı. Kağıt kalem ismi verilen preslenmiş kağıt kullanabilirsiniz. Karalamalarınız arasındaki ton farkını kapatmaya yarar. Daha gerçekçi geçişler sağlar. Bu tür bir malzeme bulamazsanız benim gibi kulak çubuğu alabilirsiniz. Normal bildiğimiz yumuşak silginin yanında kalem silgi de kullanabilirsiniz. Özellikle saçlardaki beyaz telleri bu kalem silgi ile rahatlıkla verebilirsiniz. Pilli çalışan silgilerde var. Bununla parlaklığı bol bir görüntü alırsınız. Kullanımı kolay ama gerekli mi bilmiyorum. Kendinizi geliştirdiniz ve yaptığınız çalışmaları uzun yıllar saklamak istiyorsunuz veya satmak istiyorsunuz o zaman sprey kullanmanız şart olacaktır. Spreylediğiniz çalışmanız daha temiz kalacaktır ama sprey sıktıktan sonra silmeye çalışmayın zarar verirsiniz.

  Karakalem de herkesin kendini bulduğu, kullanmaktan hoşlandığı malzemeler vardır. Her şey gerekli diye almayın. Bütçenize uygun ve deneme amaçlı alın.Kendi tarzınızı buldukça malzemelerinizi de seçeceksiniz. Belli bir aşamadan sonra aynı malzemelere yöneleceksiniz. Ayrıca kağıt olarakta Canson çizim kağıdı kullanıyorum.

Bu yazı Doğuş Hakan Yılmaz tarafından yazılmıştır.

YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

SONRAKİ
« Prev Post
ÖNCEKİ
Next Post »

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat ediniz.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayınız. EmoticonEmoticon